Anoreksja, pregoreksja, bigoreksja- dowiedz się więcej o tych zaburzeniach odżywiania

Patrycja

Zdrowie

27.10.2020 14:03

Anoreksja, pregoreksja, bigoreksja- dowiedz się więcej o tych zaburzeniach odżywiania

Anoreksja, pregoreksja oraz bigoreksja to poważne zaburzenia odżywiania. To choroby psychiczne, które dotyczą zarówno kobiet i mężczyzn. Prowadzą do niewłaściwego postrzegania własnego ciała, utrwalania złych nawyków żywieniowych, fizycznego wyniszczenia organizmu oraz problemów psychicznych. Dowiedz się więcej o tych zaburzeniach, poznaj ich objawy i metody leczenia.

Zdjęcie Anoreksja, pregoreksja, bigoreksja- dowiedz się więcej o tych zaburzeniach odżywiania #1

Anoreksja

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się celową, nadmierną utratą wagi. W tej chorobie występuje zaburzony obraz własnego ciała i silny lęk przed ponownym przytyciem. W 75% przypadków anoreksja rozpoczyna się przed 25. rokiem życia i znacznie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Wyróżnia się dwa typy anoreksji: restrykcyjny i bulimiczny.

Zdjęcie Anoreksja, pregoreksja, bigoreksja- dowiedz się więcej o tych zaburzeniach odżywiania #2

Pregoreksja

Pregoreksja to zaburzenie odżywiania, forma anoreksji, która występuje u kobiet ciężarnych. Kobiety, które cierpią na pregoreksję, głodzą się, aby pozostać szczupłymi i atrakcyjnymi w trakcie ciąży i jak najszybciej wrócić do swojej sylwetki po porodzie. Pregoreksja wyniszcza nie tylko matkę, ale i płód. Może prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, deformacji i wystąpienia ciężkich wad rozwojowych u nienarodzonego dziecka.

Anoreksja i pregoreksja- objawy

Do głównych objawów anoreksji i pregoreksji zalicza się znaczną utratę wagi, która powoduje silne wyniszczenie i zaburzenie funkcjonowania organizmu. Występują zaburzenia układu pokarmowego: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, wymioty, przewlekle zmęczenie, bóle głowy, mięśni, uczucie nieustannego zimna, zaburzenia pracy serca i wahania hormonalne: brak miesiączki, spadek płodności oraz libido.

Pojawia się zaburzony obraz percepcji własnego działa, lęk przed przybraniem na wadze oraz obsesja na punkcie żywienia i odchudzania. Pogarsza się stan skóry, włosów i paznokci. Na ciele pojawia się meszek lanugo, zajady, włosy wypadają, a paznokcie są łamliwe. Dochodzi do wyniszczenia fizycznego organizmu.

Oprócz tego pregoreksja u przyszłej mamy, może prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, krwawienia z dróg rodnych, a także zaburzeń w karmieniu piersią i wystąpienia depresji poporodowej.

Zdjęcie Anoreksja, pregoreksja, bigoreksja- dowiedz się więcej o tych zaburzeniach odżywiania #3

Bigoreksja

Bigoreksja, inaczej dysmorfia mięśniowa, nazywana też odwrotną anoreksją, to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się nieustannym dążeniem do idealnej sylwetki. Objawia się obsesyjnym wykonywaniem ćwiczeń i występowaniem zmian osobowości.

Osoby dotknięte tą chorobą koncentrują swoje życie wokół ciągłych treningów, diety, budowania masy mięśniowej i modelowania sylwetki. Obsesyjnie o tym myślą, odczuwają ciągłą presję i niezadowolenie ze swojego wyglądu. Prowadzi to do wahania nastroju, stanów depresyjnych, paranoi.

Zdjęcie Anoreksja, pregoreksja, bigoreksja- dowiedz się więcej o tych zaburzeniach odżywiania #4

Leczenie zaburzeń odżywiania

W leczeniu zaburzeń odżywiania bardzo pomocna jest ich wczesna diagnoza. Wczesne rozpoznanie chorób, zwiększa szansę na ich wyleczenie. Leczenie zaburzeń odżywiania polega na łączeniu różnego rodzaju metod: farmakoterapii, psychoterapii oraz terapii rodzinnej. Wymaga zaangażowania lekarzy, terapeutów, a przede wszystkich chorego i jego bliskich.

Zdjęcie Anoreksja, pregoreksja, bigoreksja- dowiedz się więcej o tych zaburzeniach odżywiania #5