Trądzik i wypryski od noszenia maseczki? Jak tego uniknąć?

Trądzik i wypryski od noszenia maseczki? Jak tego uniknąć?

Epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie. Musimy stosować się do nakazów wprowadzonych przez rząd. Chodzi tu między innymi o zakrywanie nosa i ust maseczką ochronną w przestrzeni publicznej, utrzymywanie dystansu oraz częstą dezynfekcję lub mycie rąk. Ma to pomóc w ograniczeniu nowych zachorowań na COVID-19. Niestety częste i długie noszenie maseczki może pogorszyć stan naszej cery, jak więc temu zapobiec?


Zdjęcie Trądzik i wypryski od noszenia maseczki? Jak tego uniknąć? #1

Nakaz noszenia maseczek ochronnych

Od połowy października musimy już obowiązkowo zasłaniać nos i usta maseczką ochronną w miejscach publicznych. Taki nakaz wprowadził rząd w celu zmniejszenia liczby zachorowań na COVID-19 w porze jesienno-zimowej.

Takie zachowanie może i pomaga nam zmniejszyć ryzyko zachorowania na koronawirusa, ale może powodować też otarcia, zaczerwienienia i problemy ze skórą. Dermatolodzy mówią, że nieprawidłowe noszenie maseczki może prowadzić do powstania łojotokowego lub atopowego zapalenia skóry, czy zaostrzenia trądziku, a u panów może dojść do zapalenia mieszków włosowych brody. Sprawdźcie, jak tego uniknąć!


Poprawne noszenie maseczki

Poprawne noszenie maseczki powoduje, że nigdzie się ona nie przesuwa ani nie obciera skóry. Jeśli maseczka jest źle założona, to będzie spadać. Długotrwałe tarcie może doprowadzić do podrażnień i zmian chorobowych skóry.

Maseczka nie powinna również zbyt mocno trzymać się twarzy, ponieważ wtedy będą się robić na niej „odciski”, które będą wyglądać nieestetycznie, a w takich miejscach skóra nie będzie mogła oddychać. Warto wiec kupować i nosić takie maseczki ochronne, które będą dobrze dopasowane do twarzy.

Odpowiedni materiał maseczki

Nie każdy materiał nadaje się do zrobienia z niego maseczki. Zakładając ją, zmieniamy warunki, w jakich znajduje się nasza skóra. Sztuczne i nieprzepuszczające powietrza materiały nie są dobrym tworzywem. Naszej skórze, jak i nam łatwiej będzie oddychać np. w maseczce z bawełny, która przepuszcza nawet 80% cząsteczek.

Dzięki temu skóra nie będzie się tak pocić i będzie miała zapewnioną filtrację powietrza. Jeśli skóra będzie odpowiednio dotleniona, to nie będą na niej powstawać zaczerwienienia czy różnego rodzaju zapalenia. Przed zakupem maseczki warto dowiedzieć się, z jakiego materiału została ona uszyta.

Zdjęcie Trądzik i wypryski od noszenia maseczki? Jak tego uniknąć? #2

Jak najkrótsze noszenie maseczki

Jeśli mamy taką możliwość to skracajmy czas, kiedy musimy przebywać w maseczce ochronnej. Im krócej w niej przebywamy, tym więcej czasu skóra może naturalnie oddychać. Po przyjściu do domu od razu ją ściągnijmy i umyjmy dokładnie ręce, jak i twarz. Dobrze jest następnie posmarować ją kremem nawilżającym, który złagodzi podrażnienia i nawilży skórę.

Wymiana maseczki

Często na maseczce pozostają ślady np. po makijażu. Jeśli mamy maseczkę jednorazową to powrocie do domu powinniśmy ją od razu wyrzucić. Jeśli jest to natomiast maseczka materiałowa, to należy ją od razu wyprać i wyparzyć w gorącej wodzie, aby zabić wszelkie żyjące tam patogeny lub inne bakterie.

Maseczka, która będzie noszona kilka razu przez dłuższy czas może być „domem” dla drobnoustrojów, które mają bezpośredni kontakt z naszą twarzą, gdy ją ponownie zakładamy. To natomiast może doprowadzić do nawrotu trądziku lub problemów ze skórą. Najlepiej jest wymieniać maseczki najczęściej jak to możliwe lub często je prać i prasować.Katarzyna

true

Polecane