Jak być EKO? Zacznij od tych kroków

Patrycja

Dom

26.10.2020 17:53

Jak być EKO? Zacznij od tych kroków

Jak zacząć żyć bardziej ekologicznie? Poniżej przedstawiamy proste kroki, które Ci w tym pomogą. Dzięki tym niewielkim zmianom, zadbasz o środowisko naturalne, oszczędzisz pieniądze i poczujesz ogromną satysfakcję ze swojej decyzji.

Zdjęcie Jak być EKO? Zacznij od tych kroków #1

Na zakupy z własną torbą

Na zakupy wybieraj się z własną torbą wielokrotnego użytku. Kup albo samodzielnie uszyj ekologiczną, materiałową torbę. W domu możesz stworzyć taką w kilka chwil ze starej firanki. Takie torby są wytrzymałe i lepsze dla środowiska, niż foliówki. Ta mała zmiana to wielka pomoc dla natury.

Zdjęcie Jak być EKO? Zacznij od tych kroków #2

Zrezygnuj z foliówek

Dane na temat zużycia foliowych reklamówek i ich wpływie na środowisko naturalne są zatrważające. Każdego roku na świecie zużywa się ponad 500 miliardów plastikowych toreb. Jedna plastikowa reklamówka rozkłada się 400 lat! Gdy wybierasz się na zakupy, nie sięgaj po foliówki. Wybieraj torby papierowe lub chodź na zakupy z własną materiałową siatką.

Zdjęcie Jak być EKO? Zacznij od tych kroków #3

Pij wodę ze szklanych butelek

Nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Wybieraj szklane lub korzystaj z bidonu z filtrem węglowym. Na świecie każdego dnia zużywa się ponad 20 milionów plastikowych butelek z wodą. Niestety aż 80% z nich nie pochodzi z recyklingu. Dzięki piciu przefiltrowanej wody z kranu, zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Aż 90% ceny plastikowej butelki z wodą, stanowi koszt opakowania.

Oszczędzaj wodę

W domu staraj się oszczędzać wodę. Wystarczy kilka drobnych zmian, żeby żyć bardziej ekologicznie i oszczędnie. Bierz prysznic, zamiast kąpieli w wannie. Zakręcaj kran, podczas mycia zębów. Nie rozmrażaj produktów w naczyniach wypełnionych wodą. Uszczelnij i sprawdź instalację wodną w domu: krany, spłuczki, odpływy, rury. To przez nieszczelną instalację tracisz mnóstwo wody.

Zdjęcie Jak być EKO? Zacznij od tych kroków #4

Oszczędzaj prąd

Oszczędzanie prądu pozwoli obniżyć rachunki, zadbać o Twój portfel i środowisko naturalne. W domu wymień żarówki na energooszczędne. Korzystaj z listew zasilających z przyciskami, które odcinają prąd, podczas nieużywania sprzętów. Kupując nowy sprzęt AGD: lodówkę, kuchenkę, zmywarkę, pralkę, wybieraj energooszczędne sprzęty, dobrej jakości.

Zdjęcie Jak być EKO? Zacznij od tych kroków #5

Rowerem do pracy

Przesiądź się z auta do komunikacji miejskiej lub na rower. Pozwoli to ograniczyć emisję spalin i pozytywnie wpłynie na środowisko. Oprócz tego oszczędzisz na benzynie i eksploatacji samochodu. Codzienna przejażdżka rowerem z domu do pracy, pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i formę fizyczną!