Jakie jabłka wybrać na szarlotkę?

Patrycja
Kulinaria
08.10.2020 23:37
Jakie jabłka wybrać na szarlotkę?

Tradycyjna szarlotka na półkruchym cieście z kruszonką to klasyka wśród polskich ciast. Podstawą smacznego ciasta jest odpowiednia odmiana jabłek. To sprawiają, że nasze ciasto pięknie wygląda, smakuje i aromatycznie pachnie.

Możemy znaleźć setki przepisów na jabłeczniki i szarlotki, które pieczemy z jabłkami surowymi lub prażonymi. Niezależnie od przepisu i metody, według której będziemy piec, musimy wybrać najlepsze jabłka. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych słodkich, jak i kwaśnych, których warto użyć do przygotowania wypieków.

Jakie jabłka wybrać do jabłecznika lub szarlotki?

Istnieje bardzo wiele odmian jabłek, tylko w naszym kraju uprawianych jest ich kilkadziesiąt. Nie każda odmiana jednakowo dobrze będzie sprawdzała się przy wypiekaniu. Co dziwne, najlepsze do ciast i deserów będą jabłka, które najmniej smakują nam na surowo, czyli te kwaśne i twarde. Nie każdemu mogą one jednak do do gustu, dlatego na liście jabłek najlepszych do szarlotki i jabłecznika znalazły się także jabłka słodkie i kruche.

Jabłka słodkie

  • Champion to bardzo popularne jabłka deserowe, ale sprawdzą się także podczas pieczenia. Są soczyste, delikatnie kwaskowate i nadają ciastom pięknego aromatu.
  • Ligol to jabłka wyjątkowo kremowe i kruche. Chociaż mają kwaskowaty smak, to idealnie nadają się do wypieków z uwagi na fakt, że podczas pieczenia zyskują lekko korzennego posmaku.
  • Papierówka to królowa jabłek rosnących w Polsce. Jej owoce są kruche i delikatne, nadają się do wszelkiego rodzaju wypieków.

Jabłka kwaśne

  • Reneta zarówno szara, jak i złota są odmianami kwaśnymi. Jabłka przy rozpiekaniu zachowują swój niezwykły aromat i strukturę.
  • Antonówka to jedne z najlepszych jabłek do wypieków i najstarszych odmian rosnących w Polsce. Ich miąższ jest delikatny o nieco winnym posmaku, a sam owoc jest twardy i bardzo aromatyczny.

Prażone jabłka do szarlotki

Do szarlotki i jabłecznika najlepiej dodać wcześniej uprażone jabłka. Niezależnie od przepisu, dzięki temu zabiegowi nasze ciasto będzie jeszcze smaczniejsze.

Potrzebujemy:

  • 2 kg jabłek
  • pół szklanki wody
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1-2 łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżki cukru trzcinowego

Przygotowanie:

Umyte wcześniej jabłka obieramy i kroimy w kostkę lub słupki. Owoce wrzucamy do gotującej się wody i dodajemy cynamon, a po upływie 5 minut dodajemy cukier waniliowy i trzcinowy. Całość podgrzewamy na małym ogniu przez 10 minut. Gdy nasze jabłka wystygną, możemy wyłożyć nimi spód ciasta.

Ciekawostka

Wybierając jabłka na ciasto, zwróćmy uwagę na ich skórę. Jeśli skórka jabłka ma brązowe plamy, najprawdopodobniej oznacza to, że zawiera rakotwórczą patulinę, która przenika do miąższu. Jak widać, wizualne walory nie przekładają się tylko na smak jabłka, ale także na nasze zdrowie.

Pamiętajmy też, że jabłka jabłkom nierówne i warto sprawdzić, w jaki sposób są uprawiane i skąd pochodzą.

Wybór rodzaju jabłek na szarlotkę zależy w głównej mierze od naszych preferencji smakowych. Jeśli wolimy słodkie desery, to powinniśmy kupić słodkie i soczyste odmiany takie jak: papierówkalub champion.

Jeśli zaś preferujemy delikatnie słodkie desery idealnym wyborem będzie szara reneta lub antonówka.

W szarlotce dobrze sprawdzi się również odmiana ligol, która charakteryzuje się lekko korzennym smakiem. owoc jabłoni Ligol.