Depresja sezonowa: Jak brak światła w zimie wpływa na psychikę Polaków?

Martyna P.
Zdrowie
14.11.2023 13:42
Depresja sezonowa: Jak brak światła w zimie wpływa na psychikę Polaków?

Depresja sezonowa, znana również jako zaburzenie afektywne sezonowe (ZAS), jest typem depresji, który pojawia się w określonych porach roku, zwykle w jesienno-zimowym okresie. W Polsce, gdzie zimy charakteryzują się krótkimi dniami i ograniczoną ilością światła słonecznego, problem ten jest szczególnie widoczny.

Dlaczego jesień i zima sprzyjają depresji?

 1. Brak światła: Zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne wpływa na nasz zegar biologiczny, co może prowadzić do obniżenia nastroju.
 2. Zmiany w poziomie melatoniny: Krótsze dni i dłuższe noce wpływają na produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen, co może zaburzać cykle snu i czuwania.
 3. Spadek poziomu serotoniny: Światło słoneczne pomaga w produkcji serotoniny, hormonu wpływającego na nasze samopoczucie. Jego niedobór jest często związany z depresją.

Jak brak światła słonecznego wpływa na organizm? 

Zaburzenia afektywne sezonowe (Seasonal Affective Disorder, SAD)

Jest to typ depresji, który pojawia się w określonych porach roku, najczęściej w jesieni i zimie, kiedy dni są krótsze, a ekspozycja na światło słoneczne jest ograniczona. SAD może prowadzić do obniżonego nastroju, zmęczenia, zwiększonego apetytu (szczególnie na węglowodany), przyrostu masy ciała, i utraty zainteresowania aktywnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność.

Zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne

Światło słoneczne wpływa na nasz zegar biologiczny oraz produkcję melatoniny i serotoniny, hormonów odpowiedzialnych za regulację snu i nastrój. W okresie jesienno-zimowym zmniejszona ekspozycja na światło może prowadzić do dysregulacji tych procesów, co może objawiać się problemami ze snem, obniżonym nastrojem i zmniejszoną energią.

Zmiany w rytmie dobowym

Krótsze dni i dłuższe noce mogą zaburzyć wewnętrzny zegar biologiczny, co może wpływać na jakość snu i ogólny nastrój.

Wpływ na aktywność fizyczną i społeczną

Zmniejszona ilość światła i niższe temperatury często ograniczają możliwości uprawiania aktywności na zewnątrz oraz spotkań towarzyskich, co może przyczyniać się do poczucia izolacji i obniżenia nastroju.

Zmiany dietetyczne

W miesiącach zimowych ludzie często zmieniają swoje nawyki żywieniowe, sięgając po produkty bogatsze w węglowodany i tłuszcze, co może mieć wpływ na nastrój i poziom energii.

Zdjęcie Depresja sezonowa: Jak brak światła w zimie wpływa na psychikę Polaków? #1

Objawy depresji sezonowej

Rozpoznanie depresji sezonowej opiera się na obserwacji różnych objawów, wśród których najczęstsze to:

 • Zmiany w apetycie, często zwiększony głód, zwłaszcza na węglowodany.
 • Zmiany w wzorcach snu, jak nadmierna senność lub problemy ze snem.
 • Uczucie zmęczenia i brak energii.
 • Obniżenie nastroju, uczucie smutku lub beznadziejności.
 • Zaburzenia koncentracji.

Jak radzić sobie z depresją sezonową?

Terapia światłem

Terapia światłem polega na codziennym narażaniu oczu na światło specjalnej lampy terapeutycznej, która imituje naturalne światło słoneczne. Zaleca się, aby terapia światłem była stosowana rano, co pomaga zresetować zegar biologiczny.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu i w świetle dziennym, może znacznie poprawić nastrój. Ćwiczenia fizyczne stymulują wydzielanie endorfin, znanych jako hormony szczęścia.

Zbilansowana dieta

Dieta bogata w omega-3, witaminę D oraz antyoksydanty może wspierać zdrowie psychiczne. Ważne jest również unikanie nadmiernego spożywania cukrów i węglowodanów prostych.

Terapia psychologiczna

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest często skuteczna w leczeniu depresji sezonowej. Pomaga ona w identyfikowaniu i zmianie negatywnych wzorców myślenia.

Leki antydepresyjne

W niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne może być zalecane, zwłaszcza gdy inne metody okazały się nieskuteczne. Należy to jednak zawsze konsultować z lekarzem.

Kluczowe Punkty
 • Depresja sezonowa lub zaburzenie afektywne sezonowe (ZAS) jest typem depresji, który pojawia się w określonych porach roku, zwykle w jesienno-zimowym okresie.
 • Brak światła, zmiany w poziomie melatoniny i spadek poziomu serotoniny są głównymi powodami, dla których jesień i zima sprzyjają depresji.
 • Zaburzenie afektywne sezonowe może prowadzić do obniżonego nastroju, zmęczenia, zwiększonego apetytu, przyrostu masy ciała, i utraty zainteresowania aktywnościami.
 • Światło słoneczne wpływa na nasz zegar biologiczny oraz produkcję melatoniny i serotoniny, hormonów odpowiedzialnych za regulację snu i nastrój.
 • Zmniejszona ilość światła i niższe temperatury często ograniczają aktywność fizyczną i społeczną, co może przyczynić się do poczucia izolacji i obniżenia nastroju.
 • W miesiącach zimowych ludzie często zmieniają nawyki żywieniowe, co może mieć wpływ na nastrój i poziom energii.
 • Objawy depresji sezonowej to m.in. zmiany w apetycie, zmiany w wzorcach snu, uczucie zmęczenia i brak energii, obniżenie nastroju, zaburzenia koncentracji.
 • Radzenie sobie z depresją sezonową może obejmować terapię światłem, aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, terapię psychologiczną i ewentualnie leki antydepresyjne.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną