Prawdziwki, podgrzybki, borowiki, maślaki, rydze- można przygotować z nich wiele potraw, są bardzo smaczne i stanowią wartościowy składnik diety: zawierają witaminy, składniki mineralne i białko. Jednak eksperci radzą, by nie podawać ich dzieciom. Dowiedz się, od kiedy dzieci mogą jeść grzyby i czy to dla nich bezpieczne?
Czy warto jeść grzyby?
Poza walorami smakowymi, grzyby są cennym składnikiem odżywczym. Zawierają dużo witamin, zwłaszcza z grupy B: B1, B2, B3 oraz witaminy C i D. Są źródłem składników mineralnych, głównie potasu, wapnia, żelaza, jodu, selenu, magnezu.
W 70- 90% składają się z wody, są niskokaloryczne (100 gram grzybów to jedyne 50 kcal), zawierają mnóstwo błonnika i łatwo przyswajalnego białka. To cenne antyoksydanty.
Czy dzieci mogą jeść grzyby?
Eksperci żywieniowi radzą, by nie podawać grzybów małym dzieciom. Są ciężkostrawne i mogą wywoływać dolegliwości układu pokarmowego, który nie jest jeszcze tak rozwinięty, jak u dorosłych. Nawet jadalne gatunki mogą powodować u dzieci niestrawność, zatrucia pokarmowe, czy bezsenność.
Wszystko zależy od ilości chityny, którą zwierają określone gatunki. To substancja, która nie ulega trawieniu, długo zalega w jelitach, powoduje wzdęcia, bóle brzucha i silny dyskomfort trawienny.
Silne zatrucia grzybami u dzieci
Poza tym istnieje ryzyko podania dziecku gatunków trujących. W takim przypadku zatrucie grzybami przebiega o wiele gwałtowniej i groźniej niż u dorosłych. Toksyny zawarte w trujących gatunkach grzybów, szybciej i w większej ilości dostają się do młodego organizmu. Właśnie z tego względu, połowa zatruć grzybami u dzieci kończy się śmiercią.
Od kiedy podawać grzyby dzieciom?
Grzyby można podawać dzieciom, gdy ich układ pokarmowy będzie w pełni rozwinięty. 7- 10 lat to odpowiedni wiek, na włączenie grzybów do diety dziecka. Grzyby powinniśmy podawać w niewielkich ilościach, stopniowo włączając je do dziecięcej diety. Najważniejsze jest, abyśmy byli w 100% pewni, że zbieranie przez nas grzyby są jadalne i bezpieczne.