Zdrowie

Przekwitanie? Gorzka czekolada może Ci pomóc!

Agnieszka

Sept. 30, 2020, 12:42 p.m.

Przekwitanie? Gorzka czekolada może Ci pomóc!

Objawy menopauzy potrafią być bardzo uciążliwe. Przekwitanie to zazwyczaj trudny czas dla kobiety, jednak wcale nie musi taki być. Za pomocą naturalnych produktów można złagodzić niechciane symptomy menopauzy. Jednym z nich, ale nie jedynym, jest gorzka czekolada. Dlaczego tak dobrze wpływa na organizm kobiety podczas przekwitania? Przekonaj się sama.

Zdjęcie Przekwitanie? Gorzka czekolada może Ci pomóc! #1

Choroby serca

Menopauza wiąże się ze spadkiem estrogenu w organizmie kobiety. Hormon ten chroni nasz układ sercowo - naczyniowy, więc jego spadek zwiększa ryzyko powstawania różnych chorób tego układu. Gorzka czekolada zawiera flawonoidy, czyli przeciwutleniacze, które doskonale wpływają na serce i naczynia krwionośne.

Nie wolno jednak zapominać o ogólnym zdrowym odżywianiu i unikaniu używek!

Chroni skórę

Utrata estrogenu powoduje również zahamowanie produkcji komórek pigmentowych. Oznacza to, że nasza skóra o wiele bardziej narażona jest na szkodliwe działanie promieni UV. Komórki pigmentowe są bowiem ochroną przed uszkodzeniami skóry. Bogata we flawonoidy gorzka czekolada, jeśli jeść ją regularnie (2-3 kostki dziennie), jest w stanie nieco ochronić naszą skórę przed szkodliwym promieniowanie.

Ważne jednak, aby nie rezygnować z kremów z filtrem UV. Na skórę twarzy latem najlepiej nakładać filtr 50. W innych porach roku wystarczy filtr 30.

Zdjęcie Przekwitanie? Gorzka czekolada może Ci pomóc! #2

Lepsze samopoczucie

Menopauza potrafi przysporzyć kobiecie bardzo złego nastroju. Wahania hormonów, ciągłe uderzenia gorąca, poty, powodują, że wszystko widzimy w czarnych barwach. Gorzka czekolada natomiast doskonale poprawia nastrój, co jest udowodnione naukowo. Warto więc w gorszych chwilach sięgnąć po 2-3 kostki gorzkiej czekolady.

Dzięki zawartości magnezu, potasu i żelaza, gorzka czekolada jest też świetnym suplementem diety, który dodaje energii. Kostka czekolady do śniadania z pewnością szybko cię rozrusza.

WAŻNE: czekolada musi być gorzka, a nie mleczna. Gorzka czekolada dobrej jakości składa się w zdecydowanej większości z kakao, to w właśnie z niego czerpie swoje pozytywne właściwości. Czekolada mleczna natomiast zawiera o wiele mniej kakao, za to o wiele więcej kalorii.

Zawsze staraj się wybierać gorzką czekoladę, która ma minimum 80% kakao. Na rynku znajdziemy również takie, które mają nawet 99% czystego kakao. Nie jest jednak łatwo je kupić.