Czym płukać bolące gardło? 4 przepisy na domowe płukanki.

Patrycja
Zdrowie
29.09.2020 16:09
Czym płukać bolące gardło? 4 przepisy na domowe płukanki.

Sezon jesienno-zimowy to okres, kiedy często zapadamy na infekcje gardła. Chrypka, nieprzyjemne drapanie, pieczenie, kłucie i zaczerwienienie to najczęstsze objawy tej uciążliwej dolegliwości. Poznaj naturalne, domowe metody na walkę z bólem gardła!

Zdjęcie Czym płukać gardło? #1

Domowe sposoby na ból gardła

Naturalne syropy, inhalacje i płukanki to skuteczne metody walki z ostrym bólem gardła. Pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy infekcji i szybko wrócić do zdrowia. Są sprawdzone, bezpieczne, można stosować je zarówno u dzieci, seniorów, jak i kobiet w ciąży. Dowiedz się, czym najlepiej płukać gardło podczas infekcji.

Czym płukać gardło?

Płukanie gardła to prosty i sprawdzony sposób na infekcję. Zapobiega rozwojowi choroby i przyspiesza proces leczenia. Do płukania gardła możesz wykorzystać wodę z sodą, solą, wodą utlenioną lub napary z leczniczych ziół.

Zdjęcie Czym płukać gardło? #2

Płukanie gardła- woda z solą

Aby przygotować roztwór, do 1/3 szklanki z letnią wodą dodaj łyżeczkę soli. Wymieszaj roztwór do całkowitego rozpuszczenia kryształków. Płucz gardło 3-4 razy dziennie. Staraj się to robić delikatnie i szybko, by nie podrażnić śluzówki. Dzięki właściwościom bakteriobójczym soli, roztwór szybko pomoże uporać się z infekcją gardła. Zmniejszy obrzęki i opuchliznę.

Zdjęcie Czym płukać gardło? #3

Płukanie gardła- woda z sodą oczyszczoną

Do szklanki letniej wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj i płucz gardło dokładnie, około 3-4 razy dziennie. Soda oczyszczona łagodzi podrażnienia i zmniejszy obrzęki, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Zdjęcie Czym płukać gardło? #4

Płukanie gardła- woda utleniona

Kolejną sprawdzoną metodą na pozbycie się bólu gardła jest płukanka z wody utlenionej. W celu przygotowania roztworu, do szklanki ciepłej wody dodaj 2 łyżeczki 3% wody utlenionej. Gardło płucz kilka razy dziennie przez 30 sekund. Roztwór działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Dzięki niemu szybko pozbędziesz się bólu.

Zdjęcie Czym płukać gardło? #5

Płukanie gardła- napary ziołowe

Gardło można także płukać wystudzonym naparem z szałwii, kory dębu lub rumianku. Wystarczy zaparzyć saszetkę w 300 ml wrzącej wody i poczekać, aż wystygnie. Tak przygotowanym naparem warto płukać gardło 3-4 razy dziennie, przez krótki czas. Ziołowe napary ukoją ból, oczyszczą gardło i przyspieszą powrót do zdrowia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną