Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić?

Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić?

Gardło zaczyna boleć, zaczynamy pokasływać, kichamy, smarkamy. Zmagajmy się także z gorączką i bólem kości, więc zaczynamy się zastanawiać czy to tylko przeziębienie, czy może coś poważniejszego. Czasami trudno ocenić co nam dolega, a jest to niezwykle ważne, by móc sięgnąć po właściwe preparaty.

Zdjęcie Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić? #1

Przeziębienie, któremu towarzyszy nieżyt nosa bardzo łatwo pomylić z zapaleniem zatok. Mimo że choroby mogą dawać bardzo podobne objawy, to są zupełnie odmienne i leczy się je w różny sposób, dlatego bardzo ważne jest, by zostały właściwie zdiagnozowane.Przeziębienie

Przeziębienie to infekcja wirusowa. Wywołać może ja ponad 200 wirusów, które bardzo łatwo przenoszą się. Wirus najczęściej atakuje osoby przebywające w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie sprzyja mu suche powietrze. Dlatego właśnie najczęściej bywamy przeziębieni w zimowych miesiącach.

Objawami przeziębienia jest kichanie, katar, kaszel, ból gardła, a także ogólne zmęczenie. Najbardziej dokuczliwy podczas przeziębienia jest katar, który utrudnia nam oddychanie, a także powoduje problemy ze snem.

Zdjęcie Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić? #2

Zapalenie zatok


Zapalenie zatok to często późniejszy etap przeziębienia, gdzie wirusy zostają już zastąpione bakteriami. Gdy łapiemy przeziębienie nasza błona śluzowa, która zwyczajowo wychwytuje zanieczyszczenia i bakterie, jest opuchnięta, a nasz nos niedrożny.

Zatoki produkują więcej śluzu, gdzie bakterie szybko mnożą się i wnikają do tkanek, rozwija się w nich stan zapalny. Jednak powodować go może nie tylko nieleczone przeziębienie (wirusy i bakterie), ale także grzyby i próchnica.

Zapalenie zatok daje bardzo konkretne objawy, a są nimi:

  • ból i tkliwość w okolicach zatok (nos, policzki, oczy),
  • bardzo gęsty, ropny katar,
  • zatkany nos,
  • wysoka temperatura,
  • uczucie dyskomfortu i bolesnego ucisku w głowie.

Zdjęcie Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić? #3

Krótka ściąga pozwoli nam odróżnić zwykły katar i przeziębienie od zapalenia zatok.

Zdjęcie Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić? #4

Patrycja