Zdrowie

Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić?

Patrycja

Sept. 28, 2020, 3:10 p.m.

Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić?

Gardło zaczyna boleć, zaczynamy pokasływać, kichamy, smarkamy. Zmagajmy się także z gorączką i bólem kości, więc zaczynamy się zastanawiać czy to tylko przeziębienie, czy może coś poważniejszego. Czasami trudno ocenić co nam dolega, a jest to niezwykle ważne, by móc sięgnąć po właściwe preparaty.

Zdjęcie Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić? #1Przeziębienie, któremu towarzyszy nieżyt nosa bardzo łatwo pomylić z zapaleniem zatok. Mimo że choroby mogą dawać bardzo podobne objawy, to są zupełnie odmienne i leczy się je w różny sposób, dlatego bardzo ważne jest, by zostały właściwie zdiagnozowane.

Przeziębienie

Przeziębienie to infekcja wirusowa. Wywołać może ja ponad 200 wirusów, które bardzo łatwo przenoszą się. Wirus najczęściej atakuje osoby przebywające w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie sprzyja mu suche powietrze. Dlatego właśnie najczęściej bywamy przeziębieni w zimowych miesiącach.

Objawami przeziębienia jest kichanie, katar, kaszel, ból gardła, a także ogólne zmęczenie. Najbardziej dokuczliwy podczas przeziębienia jest katar, który utrudnia nam oddychanie, a także powoduje problemy ze snem.

Zdjęcie Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić? #2Zapalenie zatok

Zapalenie zatok to często późniejszy etap przeziębienia, gdzie wirusy zostają już zastąpione bakteriami. Gdy łapiemy przeziębienie nasza błona śluzowa, która zwyczajowo wychwytuje zanieczyszczenia i bakterie, jest opuchnięta, a nasz nos niedrożny.

Zatoki produkują więcej śluzu, gdzie bakterie szybko mnożą się i wnikają do tkanek, rozwija się w nich stan zapalny. Jednak powodować go może nie tylko nieleczone przeziębienie (wirusy i bakterie), ale także grzyby i próchnica.

Zapalenie zatok daje bardzo konkretne objawy, a są nimi:

  • ból i tkliwość w okolicach zatok (nos, policzki, oczy),
  • bardzo gęsty, ropny katar,
  • zatkany nos,
  • wysoka temperatura,
  • uczucie dyskomfortu i bolesnego ucisku w głowie.

Zdjęcie Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić? #3Krótka ściąga pozwoli nam odróżnić zwykły katar i przeziębienie od zapalenia zatok.

Zdjęcie Przeziębienie czy zapalenie zatok? Jak je odróżnić? #4