Bierzesz te leki? Lepiej nie siadaj za kierownicą!

Patrycja

Zdrowie

09.08.2021 19:20

Bierzesz te leki? Lepiej nie siadaj za kierownicą!

Niektóre leki wpływają na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Dowiedz się, po jakich preparatach pod żadnym pozorem nie powinieneś siadać za kierownicą!

W jaki sposób leki wpływają na zdolność prowadzenia samochodu?

Istnieją pewne substancje, po których nie wolno siadać za kółkiem. Niektóre leki mogą zaburzać zdolność prowadzenia samochodu i zwiększać ryzyko spowodowania wypadku. Negatywnie wpływają na koncentrację, uwagę i motorykę ciała, ograniczają pole widzenia lub je utrudniają i pogarszają, zmniejszają szybkość reakcji lub pobudzają, mogą powodować senność, ospałość i otępienie.

Te działanie niepożądane stanowią zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego przed przyjęciem leku, zawsze zapoznaj się z jego ulotką lub zapytaj lekarza, czy farmaceutę o działania niepożądane i wpływ preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów.

Jeśli stosujesz te leki, lepiej nie prowadź samochodu!

Leki przeciwbólowe

Narkotyczne leki przeciwbólowe - opioidy (morfina, tramadol, fentanyl, kodeina).

Te leki oprócz tego, że działają przeciwbólowo, wpływają także na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą wpływać na spadek koncentracji, powodować euforię lub otępienie, wydłużać czas reakcji i obniżać sprawność ruchową. Dlatego nie wolno siadać za kierownicą, gdy je zażywamy.

Nienarkotyczne leki przeciwbólowe (ibupforen, paracetamol i kwas acetylosalicylowy) nie wpływają niekorzystnie na zdolność do prowadzenia pojazdu. Jednak, gdy łączysz je z innymi substancjami leczniczymi (z dekstrometorfanem, pseudoefedryną czy kodeiną), zachowaj ostrożność!

Leki przeciwhistaminowe

Szczególnie leki I generacji (difenhydramina, klemastyna, hydroksyzyna), wywołują osłabienie i senność oraz wydłużają czas reakcji. Dlatego lepiej nie prowadzić po nich samochodu.

W przypadku stosowania leków przeciwhistaminowych II generacji (cetyryzyna, loratadyna) należy zachować ostrożność i uważnie obserwować swój organizm i jego relacje, jeśli zamierzasz siąść za kółkiem. 

Leki nasenne

Szczególnie leki z grupy barbituranów i benzodiazepin wywołują senność, osłabienie, mogą powodować opóźnioną reakcję na bodźce i zmniejszać sprawność motoryczną. Po ich zażyciu nie wolno prowadzić samochodu!

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwlękowe (benzodiazepiny, leki przeciwdepresyjne, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), mogą obniżać zdolność psychomotoryczną organizmu i negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdu. Jeśli je stosujesz, nie prowadź auta.