Przeziębienie czy alergia? Jak je odróżnić?

Patrycja

Zdrowie

15.05.2021 19:34

Przeziębienie czy alergia? Jak je odróżnić?

Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się sezonowe alergie. To też okres, kiedy często zmagamy się z obniżoną odpornością, przez co jesteśmy bardziej narażenie na infekcje dróg oddechowych. Wczesne objawy przeziębienia i alergii mogą być do siebie podobne, dlatego łatwo je pomylić. Dowiedz się, jak je od siebie odróżnić.

Zdjęcie Przeziębienie czy alergia? Jak je odróżnić? #1

Wiosna to czas alergii

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się też okres sezonowych alergii. Pylenie kwiatów, traw i drzew to koszmar dla wielu osób, które muszą zmagać się nieprzyjemnymi objawami. Dowiedz się, jak odróżnić od siebie przeziębienie i alergię.

Objawy alergii

Objawy sezonowych alergii najczęściej związane są z nieżytem nosa. Pojawia się katar, kichanie, ból głowy, a nawet alergiczne zapalenie zatok.

Oprócz tego często występuje swędzenie, łzawienie i pieczenie oczu. U alergików mogą pojawiać się też zmiany skórne, takie jak wysypka i pokrzywka oraz obrzęki i duszności.

Alergie nie powodują gorączki, czy problemów z oddychaniem. Pojawiają się regularnie, o określonych porach roku. Choć są uciążliwe, a ich objawy są nieprzyjemne, to przebiegają w miarę łagodnie i ustępują po zażyciu leków antyhistaminowych.

Zdjęcie Przeziębienie czy alergia? Jak je odróżnić? #2

Objawy przeziębienia

Objawy przeziębienia widoczne w całym organizmie. Pojawiają się dolegliwości dróg oddechowych, takie jak kaszel. Obecny jest ból gardła, katar, zatkany nos, podwyższona temperatura (stan podgorączkowy, 37-38 stopni Celsjusza), dotkliwe zmęczenie i osłabienie. Objawy przeziębienia ustępują zazwyczaj po około 7-14 dniach.

Zdjęcie Przeziębienie czy alergia? Jak je odróżnić? #3

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Zwróć uwagę na kilka szczegółów, które pomogą Ci odróżnić przeziębienie od alergii:

Katar

Przy sezonowych alergiach bardzo często pojawia się katar i kichanie. Katar przy alergii wygląda inaczej, niż katar przy przeziębieniu. Jest wodnisty, bezbarwny i obfity, przy przeziębieniu katar zmienia barwę na zielono-żółtą i gęstnieje.

Ból gardła

Przy przeziębieniu ból gardła pojawia się często, natomiast w przypadku alergii występuje stosunkowo rzadko. Przy alergii pojawia się charakterystyczny ból opuchniętego gardła, który przeszkadza i uwiera.

Osłabienie

Ból głowy, mięśni i zmęczenie są o wiele mocniej odczuwalne przy przebiegu przeziębienia. Przy alergii nie występuje ból mięśni i stawów, ani dotkliwe osłabienie.

Zdjęcie Przeziębienie czy alergia? Jak je odróżnić? #4

Swędzenie oczu

Przy przeziębieniu rzadko występuje swędzenia i łzawienie oczu, przy alergii to bardzo częsty objaw.

Czas trwania

Przeziębienie trwa od 3 do 14 dni i występuje najczęściej jesienią i zimą. Alergia najczęściej występuje wiosną i latem, a także gdy jesteśmy narażeni na kontakt z alergenem.