Wzdęty brzuch po jedzeniu- o czym świadczy?

Patrycja

Zdrowie

03.09.2021 10:21

Wzdęty brzuch po jedzeniu- o czym świadczy?

Po jedzeniu masz wzdęty brzuch, odbija Ci się i cierpisz na nadmiar gazów? Dowiedz się, o czym może to świadczyć. Jakie są przyczyny występowania wzdęć i kiedy należy udać się do lekarza?

Zdjęcie Wzdęty brzuch po jedzeniu- o czym świadczy? #1

Skąd się biorą wzdęcia?

Wzdęty brzuch po jedzeniu wynika z dużej ilości gazów, które zalegają w jelitach i wypełniają jamę brzuszną. Gazy powstają na skutek tego, że podczas mówienia i jedzenia połykamy powietrze. Oprócz tego wytwarzane są w procesie trawienia pokarmów i w czasie bakteryjnych procesów fermentacyjnych zachodzących w jelicie grubym.

O czym świadczy wzdęty brzuch po jedzeniu?

Wzdęty brzuch po jedzeniu może wynikać z wielu różnych przyczyn. Wzdęcia mogą być skutkiem zbyt szybkiego połykania jedzenia lub spożywania produktów powodujących zwiększone występowanie gazów. Dieta, która może przyczynić się do nasilenia dolegliwości. Zwłaszcza spożywanie produktów gazotwórczych takich jak, rośliny strączkowe (groch, fasola, ciecierzyca, soczewica), produkty zbożowe, niektóre warzywa (kapusta, brukselka, cebula, brokuły, kalafior, ziemniaki), czy owoce (jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie).

Jak poradzić sobie ze wzdęciami?

  • Jeśli masz problem ze wzdęciami po jedzeniu, lepiej unikaj potraw tłustych, wysokokalorycznych, wzdymających. Ogranicz spożywanie dań typu fast-food, ostrych przypraw, alkoholu, gazowanych napojów, dużej ilości kawy, herbaty.
  • Wybieraj potrawy niskokaloryczne, gotowane lub pieczone z niewielką ilością łagodnych przypraw.
  • Nie jedz posiłków w pośpiechu, starannie przeżuwaj kęsy pokarmu i nie pij podczas jedzenia.
  • Jedz 4-5 małych posiłków dziennie, o stałych porach. Ostatni spożywaj na 2-3 godziny przed snem. Po jedzeniu unikaj leżenia oraz wysiłku fizycznego.
  • Jeśli wzdęcia pojawiają się często i są bardzo uciążliwe sprawdź, czy nie cierpisz na nietolerancję pokarmową, np. na laktozę lub gluten.
  • Najlepiej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub gastrologiem, który zdiagnozuje Twoje dolegliwości. Może zalecić wykonanie badań krwi, stolca oraz specjalistycznych badań układu pokarmowego: USG jamy brzusznej, RTG przeglądowego brzucha, gastroskopii i kolonoskopii.

Jakie choroby mogą zwiastować wzdęcia?

Choć produkcja gazów jelitowych jest naturalnym zjawiskiem, to wiele osób skarży się na uciążliwe dolegliwości, jakimi są wzdęcia. Czasem mogą one okazać się objawem zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego i różnych schorzeń. Wzdęty brzuch po jedzeniu może świadczyć o chorobie wątroby, śledziony, czy nerek. Istniejących guzach i torbielach, a nawet występowania marskości wątroby czy nowotworu.