Katar wirusowy czy bakteryjny- jak go odróżnić?

Patrycja
Zdrowie
02.03.2022 20:02
Katar wirusowy czy bakteryjny- jak go odróżnić?

Katar to potoczna nazwa nieżytu nosa, czyli zapalenia błony śluzowej nosa. To nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie: jedzenie, sen i oddychanie. Jest objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej i choć wydaje się niegroźny, to nie należy go bagatelizować.

Katar może mieć różny charakter

Katar najczęściej objawia się obrzękiem i przekrwieniem błon śluzowych nosa, wyciekiem wydzieliny, świądem i kichaniem. Może mu towarzyszyć osłabienie lub utrata węchu i smaku.

Katar może mieć różny charakter: w początkowej fazie ma postać bezbarwną i często wodnistą, może być połączony z suchym kaszlem. Po około 3-5 dniach wydzielina zmienia swoją postać i staje się bardziej gęsta, ciemniejsza, może przyjmować żółty, zielony lub brunatny kolor.

Katar może oznaczać zarówno zakażenie bakteryjne, jak i wirusowe.

Zdjęcie Katar wirusowy czy bakteryjny- jak go odróżnić? #1

Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?

Infekcja wirusowa

Infekcji wirusowej towarzyszy męczący i uciążliwy katar. Na początku jest obfity, bezbarwny i wodnisty. Jednak następnie staje się bardziej mętny i kremowy. Powoduje obrzęk śluzówki i utrudnia oddychanie.

Infekcje wirusowe często występują jako odpowiedź na osłabienie układu odpornościowego, szczególnie w okresie wiosennym lub jesienno-zimowym. Początkowo mają łagodny przebieg, a objawy mają charakter narastający. Zazwyczaj najpierw pojawia się osłabienie organizmu, a dopiero później katar, ból gardła, kaszel, dreszcze, bóle mięśni, głowy i podwyższona temperatura ciała (do około 37,5 - 38 st. Celsjusza).

Infekcja bakteryjna

Gdy katar jest gęsty, przybiera charakter ropny, wydzielina staje się żółtawa, zielona lub brunatna, oznacza to, że ma podłoże bakteryjne.

Infekcja bakteryjna ma zwykle ostrzejszy przebieg, a pierwsze objawy pojawiają się dużo szybciej. Osoby zmagające się z nią doświadczają także kaszlu, bólu gardła, głowy, powiększonych węzłów chłonnych i gorączki przekraczającej 38 stopni Celsjusza.

Jak długo utrzymuje się katar?

Objawy kataru ustępują w okresie od 2 do 7 dni, ale ten czas może się przedłużyć nawet do dwóch tygodni.

Zdjęcie Katar wirusowy czy bakteryjny- jak go odróżnić? #2

Jak wyleczyć katar?

Mówi się, że katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony tydzień, ale warto poznać sposoby, które pomogą go zwalczyć.

  • Leczenie infekcji wirusowej ma charakter
  • Polega na systematycznym usuwaniu wydzieliny z nosa oraz stosowaniu preparatów, które hamują produkcję wydzieliny, udrażniają nos i przyspieszają gojenie się podrażnionej błony śluzowej.
  • W leczeniu infekcji bakteryjnej, w odróżnieniu od infekcji wirusowej, stosuje się
  • Dodatkowo z nosa usuwa się zalegającą wydzielinę i stosuje preparaty pomagające udrożnić nos i przyspieszyć gojenie podrażnionej błony śluzowej.
  • Oprócz tego w celu rozrzedzenia gęstego kataru warto stosować płukanki do nosa z soli fizjologicznej lub wody morskiej.
  • Warto stosować inhalacje z wykorzystaniem olejków aromaterapeutycznych (mentolowego lub eukaliptusowego).
  • Należy pić dużo płynów, wody oraz herbaty z sokiem z dzikiej róży, maliny lub czarnego bzu.
  • Trzeba nawilżać powietrze i często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy.
  • Zaleca się smarowanie pleców i klatki piersiowej maściami, które rozgrzewają i ułatwiają oddychanie przez nos.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną