COVID-19 i grypa - czym się różnią? I co da nam szczepionka na grypę?


                    COVID-19 i grypa - czym się różnią? I co da nam szczepionka na grypę?
24Wrz

Przed nami okres jesienno-zimowy, sezon grypy i przeziębień, który dodatkowo w tym roku może nałożyć się na drugą falę epidemii koronawirusa. Dowiedz się, czym różni się Covid-19 od grypy? Czy szczepienia na grypę mogą pomóc w walce z koronawirusem?

Zdjęcie COVID-19 i grypa - czym się różnią? I co da nam szczepionka na grupę? #1

Sezon grypowy i koronawirus w Polsce

Obecnie w Polsce trwa sezon jesiennych zachorowań na przeziębienie i grypę. W tym roku nałożyła się na niego także epidemia koronawirusa. Lekarze i specjaliści spodziewają się dalszego wzrostu zachorowań i pojawienia się coraz większej liczby zakażonych, w najbliższych tygodniach. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy koronawirusa i odróżnić je od grypy!

Zdjęcie COVID-19 i grypa - czym się różnią? I co da nam szczepionka na grupę? #2

Covid-19 czy grypa? Podobieństwa obu chorób

Covid-19 i grypa to choroby o podobnych objawach, które ciężko jest rozróżnić. Obie powodują choroby układu oddechowego. Ich symptomy to gorączka, kaszel, katar, trudności z oddychaniem, zmęczenie, ból głowy i stawów, a także biegunka i wymioty (zwłaszcza u dzieci). Zarówno Covid-19, jak i grypa przenoszone są drogą kropelkową. W przypadku obu chorób bardzo ważna jest profilaktyka: utrzymywanie higieny, częste mycie rąk i zachowywanie dystansu społecznego.

Zdjęcie COVID-19 i grypa - czym się różnią? I co da nam szczepionka na grupę? #3

Covid-19 czy grypa? Dowiedz się jak je rozróżnić!

Choroby różnią się od siebie okresem inkubacji. W przypadku grypy to około 1-4 dni od zakażenia, a Covid-19 to 5, a nawet 14 dni. Oprócz tego w przypadku grypy częściej występuje ból gardła, głowy i mięśni oraz katar. W przypadku koronawirusa częściej obecne są duszności i problemy z oddychaniem, dochodzi do utraty węchu i smaku, pojawiają się także zmiany skórne (wysypki). Jednak tylko laboratoryjne testy na obecność koronawirusa, pozwolą odróżnić, czy mamy do czynienia z grypą, czy z Covid-19.

Zdjęcie COVID-19 i grypa - czym się różnią? I co da nam szczepionka na grupę? #4

Co da nam szczepionka na grypę?

Lekarze i eksperci rekomendują, aby w tym roku jak najwięcej osób zaszczepiło się przeciwko grypie. Choć ta szczepionka nie pomoże uchronić się przed koronawirusem, to dzięki niej łatwiej będzie rozróżnić obie choroby. Szczepienia na grypę mogą złagodzić przebieg Covid-19, poza tym zmniejszą ryzyko groźnych powikłań i hospitalizacji, a nawet śmierci. Zaszczepić powinny się zwłaszcza osoby szczególnie narażone, seniorzy, cierpiący na przewlekłe choroby, kobiety w ciąży oraz pracownicy służby zdrowia.


Zdjęcie COVID-19 i grypa - czym się różnią? I co da nam szczepionka na grupę? #5

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja