Sposoby na ból bez użycia tabletek! Poznaj je i ogranicz przyjmowanie leków

Katarzyna
Zdrowie
11.09.2020 8:26
Sposoby na ból bez użycia tabletek! Poznaj je i ogranicz przyjmowanie leków

Ból to uczucie, które nie jest miłe i zazwyczaj w taki sposób organizm pokazuje nam, że coś jest nie tak. Ostrzega nas, że nie funkcjonuje prawidłowo lub gdy dojdzie do uszkodzenia tkanki czy skóry. W takim wypadku zazwyczaj sięgamy po tabletki przeciwbólowe, które bardzo dobrze radzą sobie z bólem. Niestety przyjmowanie zbyt dużej ilości medykamentów nie jest dobre dla naszego żołądka i może go uszkodzić. Poznajcie więc sposoby, jak radzić sobie z bólem bez pomocy tabletek.

Znajome uczucie

Ból jest wszystkim dobrze znany już od najmłodszych. Nie raz zdarzało się, że za malucha upadliśmy lub się o coś uderzyliśmy. Wtedy pojawiał się ból, a później siniaki i otarcia. Później możemy go odczuwać z powodu przepracowania lub niewyspania się. Przyczyny bólu są różne, jednak większość z nich pomagają uśmierzyć środki przeciwbólowe dostępne w sklepach lub aptekach. Przyjmowanie zbyt dużej ilości leków może mieć negatywne skutki dla układu pokarmowego oraz wątroby. Poznajcie kilka domowych sposobów, którymi również skutecznie zwalczą ból.


Masaż

Bardzo przyjemnym sposobem radzenia sobie z bólem jest masaż leczniczy. Może on być bardzo delikatny, ale może też polegać na uciskaniu czy uderzaniu w wybrane miejsca na ciele. Masaż lecznicy jest zazwyczaj dedykowany dla osób, które skarżą się na ból kręgosłupa wywołane siedzącym trybem pracy, wadami postawy lub przeciążeniami. Na ból zęba czy migreny poleca się masaż punktowy, który polega na uciskaniu określonych miejsc.

Akupunktura i akupresura

Akupunktura i akupresura są już od bardzo dawna znane jako sposoby na złagodzenie bólu. Metody te dotarły do nas z Chin i są tam najbardziej znane. Akupunktura polega na tym, że w wybrane partie ciała zostają wkłuwane cieniutkie metalowe igły. Dzięki temu w organizmie wytwarza się serotonina oraz endorfiny, które są traktowane jak naturalny środek przeciwbólowy. Nie należy robić tego samemu w domu, ponieważ należy precyzyjnie nakłuwać wybrane miejsca na ciele. Taki zabieg wykonywany przez specjalistę trwa około pół godziny.

Aromaterapia

Aromaterapia to najprzyjemniejsza forma leczenia bólu, która opiera się na olejkach eterycznych. Mają one pozytywne właściwości, dzięki którym są w stanie poprawić nasz stan psychiczny oraz fizyczny. Aromaterapia pobudza receptory zapachowe, które znajdują się w mózgu. Dzięki temu wytwarzają one endorfiny, czyli hormony szczęścia, które mają działanie przeciwbólowe. Na przykład na ból głowy poleca się aromaterapie opartą o olejek lawendowy, który można dodać do relaksującej kąpieli, masażu lub inhalacji.

Zdjęcie Sposoby na ból bez użycia tabletek! Poznaj je i ogranicz przyjmowanie leków #1
Krioterapia

Krioterapia to metoda, która polega na leczeniu bólu zimnem. Można ją stosować miejscowo lub wykonywać w specjalnych komorach. W domowych warunkach ból można złagodzić poprzez stosowanie okładów. Te zimne pomogą na ból migrenowy, wywołany urazem lub przy stanach zapalnych. Do wykonywania zimnego okładu można wykorzystać specjalne żelowe okłady lub zwykły ręcznik, który zostanie zamoczony w zimnej wodzie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną