Jak suszyć i przechowywać fasolę?

Katarzyna

Zdrowie

31.08.2020 17:17

Jak suszyć i przechowywać fasolę?

Lato dobiega końca, jednak nadal mamy pod dostatkiem wiele świeżych warzyw i owoców. Warto zrobić z nich dżemy, soki czy sałatki, aby zatrzymać ich smak na dłużej. Jednym z warzyw, które mają w sobie wiele witamin, jest fasola. Z poniższego artykułu dowiecie się jak odpowiednio ją wysuszyć i przechowywać.

Zdjęcie Jak suszyć i przechowywać fasolę? #1

Rodzaje fasoli

Fasola to warzywo, które występuje w wielu odmianach i kolorach. Najbardziej znane jej odmiany to piękny jaś, delfina, westa czy galopka. Występuje ona w kolorze białym czerwonym lub zielonym. Fasola posiada w swoim składzie białko, błonnik, witaminy i minerały. Może być głównym składnikiem dania lub dodatkiem do niego. Można z niej stworzyć barwne i pyszne potrawy. Najbardziej znane dania z fasoli to fasolka po bretońsku, danie meksykańskie czy toskańska zupa fasolowa.


Przechowywanie fasoli

Świeża fasola jest bardzo delikatna. Podczas jej zakupu należy sprawdzić, czy jest ona twarda i czy nie ma na sobie brązowych plam lub śladów pleśni. Fasolę w stronkach należy przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż 3 dni. Należy ją tam umieścić w wilgotnym papierowym ręczniku. Można ją również trzymać w innym miejscu, jednak musi być ono zacienione, a temperatura nie może przekraczać tam 10 stopni Celsjusza. Świeżą fasolę należy jak najszybciej wykorzystać do zrobienia potrawy. Im dłużej ją trzymamy, tym szybciej traci swój smak.


Suszenie fasoli

Fasole można również ususzyć samemu w domu, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Trzeba pamiętać, że fasola musi być dobrze wysuszona, bez żadnych robaczków w środku, ani nie może być nadgryziona przez nie, aby można było z niej później skorzystać Powinno się ją wykorzystać do roku, ponieważ później traci swoje właściwości i nie jest już taka smaczna.

Jej ziarna nie mogą być też wilgotne.

Na początek należy:

1) zebrać fasolę dopiero wtedy, gdy strąki będą suche i brązowe,

2) następnie trzeba je wysuszyć najlepiej na drucianej siatce, gdzie będą równomiernie schły z obu stron,

3) po całkowitym wysuszeniu można je wyłuskać ze strąków,

4) następnie włożyć do zamrażarki na około 4 godziny, aby ewentualne larwy lub robaczki, które się w niej znajdują, zginęły,

5) tak przygotowaną fasolę należy umieścić w szczelnie zamkniętym słoiku.

Zdjęcie Jak suszyć i przechowywać fasolę? #2
Szkodniki w fasoli-jak im zaradzić?

Jednym ze sposobów, jest trzymanie wysuszonej fasoli w torebkach z tkaniny, aby miała ona przepływ powietrza. Należy jednak do takiej torebki wrzucić kilka ząbków czosnku, które odgonią szkodniki. Zamiast czosnku można dodać kilka nasion kopru. Warzywa te wydzielają substancje, które nie szkodzą fasoli, ale są odpychające dla robaków. Jeśli mamy wystarczające miejsca w lodówce, to możemy trzymać fasolę właśnie tam, do czasu pojawienia się chłodniejszych dni i nocy. Wtedy możemy przenieść ją na balkon czy do spiżarni. Należy jednak trzymać ją w szklanym i szczelnie zamkniętym pojemniku, wtedy nic się do niej nie dostanie.

Zdjęcie Jak suszyć i przechowywać fasolę? #3