Czym jest zwolnienie online i jak je otrzymać bez wychodzenia z domu?

Sponsorowany
Zdrowie
29.05.2024 10:30
Czym jest zwolnienie online i jak je otrzymać bez wychodzenia z domu?

Dopadł Cię nagły kryzys zdrowotny i nie czujesz się na siłach, żeby pójść do pracy i wykonywać swoje obowiązki służbowe? A może potrzebujesz wolnego, aby móc zająć się chorym członkiem rodziny? Wiedz, że obecnie możesz ubiegać się o e zwolnienie bez konieczności osobistego stawiania się w gabinecie lekarskim. W większości przypadków uzyskasz je za pośrednictwem platformy telemedycznej i to w zaledwie 15 minut. Czym jest L4 online, do czego Cię upoważnia i jak je otrzymać bez wychodzenia z domu?

E zwolnienie – co to za dokument i komu przysługuje?

Nagle podupadłeś na zdrowiu i czujesz się zbyt osłabiony, aby pójść do pracy? Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak zgłosić się do lekarza po zwolnienie. Dzisiaj nie uzyskasz go w wersji papierowej, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu – obecnie lekarze zobowiązani są do wystawiania L4 online, czyli przy użyciu specjalnego systemu informatycznego. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania nie musisz już dostarczać go do rąk pracodawcy, ponieważ trafi ono niemal natychmiast na jego osobiste konto w PUE ZUS. 

Warunkiem do otrzymania zwolnienia lekarskiego online jest regularne odprowadzanie składki chorobowej. Możesz skorzystać z niego nie tylko w przypadku swojej własnej choroby, ale również wtedy, gdy sprawujesz opiekę nad chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem lub rodzicem. Pamiętaj jednak, że lekarz nie może wystawić Ci takiego dokumentu, jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań medycznych. To oznacza, że najpierw musi on przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad i – gdy zajdzie taka potrzeba, zapoznać się z Twoją dokumentacją medyczną i historią choroby.

Gdzie znajdziesz swoje L4 online? 

Jeśli chcesz zweryfikować swoje L4 online, wejdź na swoje Internetowe Konto Pacjenta, przejdź do zakładki Historia leczenia, a następnie Zwolnienia. Innym sposobem na uzyskanie dostępu do e zwolnienia jest zalogowanie się na swoje konto PUE ZUS.

Jakich danych potrzebuje lekarz do wystawienia zwolnienia online? 

Jakie informacje powinieneś podać lekarzowi, aby otrzymać zwolnienie online? Na początek zada Ci on kilka pytań dotyczących Twoich objawów. Następnie możesz zostać poproszony o okazanie swojej dokumentacji medycznej, np. ostatnich badań laboratoryjnych lub obrazowych. Warto, abyś miał pod ręką również listę przyjmowanych leków i suplementów diety wraz z ich dawkami. Do wystawienia e zwolnienia niezbędne będą także Twoje dane osobowe. Nie musisz jednak ich dyktować, ponieważ wyświetlą się one w systemie po wprowadzeniu do niego Twojego numeru PESEL.

Otrzymaj e zwolnienie w 15 minut i bez wychodzenia z domu!

Dzięki rozwojowi telemedycyny możesz skorzystać z wielu usług medycznych bez wychodzenia z domu. Mowa nie tylko o możliwości uzyskania recepty i skierowania na badania czy do poradni specjalistycznej, ale również e zwolnienia. 

Masz pod opieką chore dziecko? Przeraża Cię wizja przebywania w ciasnej poczekalni wśród innych chorych? Mieszkasz daleko od najbliższej placówki medycznej? A może ból lub osłabienie uniemożliwiają Ci udanie się do przychodni? W takim razie zadbaj o swój komfort i umów się na teleporadę za pośrednictwem sprawdzonej platformy telemedycznej.

W Med24 proces rejestracji na konsultację lekarską odbywa się drogą elektroniczną, dzięki czemu nie jesteś skazany na wielogodzinne „wiszenie na słuchawce”, jak często ma to miejsce w przypadku stacjonarnych placówek. Na teleporadę zapiszesz się w zaledwie 2 minuty, korzystając z intuicyjnego systemu, który płynnie przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki. 

Wybierz preferowaną przez siebie formę kontaktu z lekarzem (telefon, wideorozmowa, czat SMS), podaj niezbędne dane, opłać wizytę, a internista odezwie się do Ciebie w ciągu 15 minut. Pamiętaj, że L4 online możesz uzyskać o każdej porze dnia i nocy, nawet w niedziele i święta!

Kluczowe Punkty
  • E zwolnienie można uzyskać bez wychodzenia z domu za pośrednictwem platformy telemedycznej.
  • Warunkiem otrzymania zwolnienia lekarskiego online jest odprowadzanie składki chorobowej.
  • Lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad przed wystawieniem zwolnienia.
  • L4 online można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta lub na koncie PUE ZUS.
  • Do wystawienia zwolnienia online potrzebne są dane osobowe i dokumentacja medyczna.
  • Rejestracja na teleporadę w Med24 jest szybka i odbywa się drogą elektroniczną.
  • L4 online można uzyskać w ciągu 15 minut o każdej porze dnia i nocy.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną