Poznaj mity dotyczące alergii!

Patrycja
Zdrowie
14.05.2021 18:23
Poznaj mity dotyczące alergii!

Alergia to powszechna i uporczywa dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób z każdym rokiem. Mimo iż na choroby na tle alergicznym cierpi ponad połowa Polaków, to nadal nasza wiedza w tej dziedzinie jest niedostateczna. Przez lata na temat alergii nagromadziło się wiele mitów, które czas obalić.

 

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź naszego organizmu na kontakt z dowolnym czynnikiem, który w efekcie nazywamy alergenem. Objawy alergii mogą być delikatne i skutkować jedynie katarem, ale mogą także powodować niebezpieczne dla zdrowia duszności czy doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. W związku z tym, że alergia może zagrażać naszemu życiu warto poznać fakty na jej temat i obalić mity.

 

Reakcja alergiczna pojawia się zaraz po kontakcie z alergenem – MIT

Reakcja alergiczna może pojawić się natychmiast, ale może dojść do niej także po upływie dłuższego czasu od kontaktu  alergenem. Przykładem takich reakcji jest np. kontaktowe zapalenie skóry, które może wystąpić nawet po 72 godzinach.

Z alergii się wyrasta – MIT

Niektóre rodzaje alergii mijają wraz z wiekiem, jednak nie zawsze tak jest. Nie można ignorować objawów alergicznych, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju astmy.

Alergii nie można nabyć z wiekiem – MIT

Niektóre alergie pojawiają się z wiekiem. Fakt, że przez lata nie mieliśmy problemów z alergią, nie oznacza, że nie możemy nabyć alergii wziewnej czy pokarmowej w dorosłym życiu.

Zdjęcie Poznaj mity dotyczące alergii! #1

Alergie są w pełni dziedziczone – MIT

Alergii nie dziedziczymy, nabywamy jedynie skłonności do niej. Jeśli rodzic jest alergikiem, to szansa na to, że dziecko będzie nim również jest większa, ale nie ma takiej pewności. Ponadto coraz częściej jako przyczynę alergii wymienia się czynniki środowiskowe i styl życia.

 

Każda alergia daje podobne objawy – MIT

Zależnie od rodzaju alergii jej objawy mogą być różne. Najczęstsze objawy alergii pokarmowej to no biegunka i pokrzywka, przy czym alergia na pyłki to łzawienie oczu i katar.

Na alergiczne łzawienie oczu najlepsze są ziołowe okłady – MIT

Stosując ziołowe okłady, jako naturalne metody na pozbycie się swędzenia i łzawienia oczu, możemy jedynie pogłębić problem. Zioła w tym świetlik i rumianek to substancje, które mogą nasilać reakcje alergiczne. Chcąc sięgać po delikatne i naturalne, ale bezpieczne metody zdecydujmy się na krople do oczu  z ektoiną, która zabezpieczy powłokę oka przed wnikaniem alergenów.

Jeśli przyjmuję leki, to nie muszę unikać alergenów – MIT

Właściwe leczenie jest kluczowe dla zahamowania postępu alergii, jednak to nie wszystko. W przypadku alergii pokarmowej musimy wyeliminować z diety uczulające nas substancje, a jeśli mamy alergie na kurz nie powinniśmy rezygnować z częstego sprzątania (chociaż samo wycieranie kurzu powinniśmy zlecić komuś niemającemu problemów z alergią).

Zdjęcie Poznaj mity dotyczące alergii! #2

Poddany obróbce termicznej alergen nie jest szkodliwy  - MIT

Chociaż czasami zdarza się, że gotowanie jest w stanie zneutralizować alergen, to w innym przypadku po obróbce termicznej właściwości alergogenne danej substancji nasilą się, a objawy uczulenia będą niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Sterylne warunki są najlepsze dla alergików – MIT

O ile odpowiednia higiena, czyste otoczenie i niepozostawanie w kontakcie z alergenem jest dobre dla naszego organizmu o tyle nadmierna dbałość o sterylne warunki, w jakich żyjemy już nie.

Odczula się tylko dzieci - MIT

Odczulanie może być skuteczną terapią w każdym wieku. Leczenie pomaga uodpornić się na działanie alergenu i jest skuteczne aż u 85% wszystkich pacjentów.

Zdjęcie Poznaj mity dotyczące alergii! #3

Każdy może poddać się odczulaniu – MIT

Istnieją przeciwwskazania do odczulania. Nie powinno odczulać się dzieci do 5 roku życia, na odczulanie nie powinny decydować się kobiety w ciąży, osoby chore na nowotwór złośliwy i osoby z nieustabilizowanymi chorobami autoimmunologicznymi.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną