W dzisiejszych czasach Polki odkładają decyzje o macierzyństwie i zachodzą w ciążę coraz później. Nie brakuje mam, które na pierwsze dziecko decydują się po 30., 40., a nawet 50. roku życia. Dowiedz się więcej o późnym macierzyństwie. Czy ciąża po 50-tce jest bezpieczna dla matki i płodu?
Polki zachodzą w ciążę coraz później
Ze statystyk GUS wynika, że obecnie Polki odkładają decyzje o macierzyństwie i zachodzą w ciążę coraz później. Jeszcze ćwierć wieku temu Polki po raz pierwszy zostawały mamą w wieku 23-24 lat.
Aktualnie ta granica się przesunęła i przeciętna Polka rodzi swoje pierwsze dziecko w wieku 27 lat. Im późniejszy wiek przy porodzie pierwszego dziecka, tym większe ryzyko rodzenia kolejnych dzieci. Z tego powodu coraz więcej kobiet decyduje się na posiadanie jednego dziecka, w modelu rodziny 2+1.
Kilka słów o późnym macierzyństwie
Ciąże 30-kilkulatek nikogo już nie dziwią, jednak te późniejsze wciąż budzą sporo kontrowersji. Według lekarzy już ciąża po 35. roku życia wymaga szczególnej uwagi. Zwiększa się ryzyko powikłań, komplikacji podczas porodu, występowania chorób i wad genetycznych, np. zespołu Downa.
Ciąża po 50-tce
Jednak coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Zachodzą w ciąże nawet po 50. roku życia. Choć szanse na naturalne zajście w ciążę po 50. roku życia są minimalne, wynoszą zaledwie od 1 do 3%, to z roku na tok ich przybywa. Na pewno część z nich jest wynikiem wpadki.
Jednak sporo kobiet świadomie decyduje się na późne rodzicielstwo i zachodzi w ciążę za pomocą in vitro, korzystając mrożonych komórek jajowych (własnych lub cudzych).
Czy ciąża po 50. roku życia jest bezpieczna dla matki i dziecka?
Według ginekologów po 50. roku życia, organizm kobiet trudniej znosi ciążę i częściej diagnozuje się u nich cukrzycę ciążową, nadciśnienie, występują komplikacje związane z porodem, wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia.
Rośnie ryzyko zaburzeń rozwoju płodu, wystąpienia chorób i wad genetycznych. U kobiet mogą występować też schorzenia, które nie wynikają z ciąży, ale ją utrudniają np. choroby tarczycy.
Późne macierzyństwo budzi wiele kontrowersji
Lekarze uważają że kobiety po 50. roku życia są lepiej przygotowane emocjonalnie na pojawienie się dziecka. Mają ustabilizowaną sytuacją materialną, są w stanie całkowicie poświęcić się nowej roli. Ginekolodzy potwierdzają, że czasem ciąża dojrzałej kobiety przebiega bez powikłań i nie jest ciążą wysokiego ryzyka.
Jednak kobiety decydujące się na ciążę w późnym wieku, często zmagają się z krytyką otoczenia. Oskarżane są o egoizm, uważa się że myślą tylko o zaspokojeniu własnych potrzeb. Nie biorą pod uwagę przyszłości swojego dziecka, które w niedługim czasie może zostać pozbawione wsparcia i opieki rodzica, czy nawet osierocone.