W przypadku stosowania niektórych leków, może dojść do niebezpiecznej interakcji ze słońcem. Wysypka, pokrzywka, obrzęk, czy świąd to tylko niektóre z objawów reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych, wywołanych przyjmowaniem leków, w trakcie opalania. Dowiedz się, jaki leków nie stosować podczas ekspozycji na słońce!
Słońce a leki
Niektóre rodzaje leków stosowanych podczas opalania, wywołują nieprzyjemne zmiany skórne. Promieniowanie słoneczne może wywołać groźne reakcje, przypominające oparzenia czy uczulenie. Reakcje nadwrażliwości na leki podczas opalania, nazywane są reakcją fotoalergiczną i fototoksyczną.
Na czym polega reakcja fotoalergiczna?
Reakcja fotoalergiczna to szereg zmian skórnych, wywołanych przyjmowaniem niektórych leków, w czasie ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Należą do nich pokrzywka, świąd, rumień, wysypka, krostki i grudki wypełnione osoczem. Reakcja ta może wystąpić od 24 do 48 godzin po opalaniu się, może pojawić się nawet zimą.
Na czym polega reakcja fototoksyczna?
Reakcja fototoksyczna objawia się zmianami skórnymi przypominającymi groźne poparzenia słoneczne. Charakteryzuje się obrzękiem, zaczerwienieniem, pęcherzami i rumieniem. Pojawia się bardzo szybko, już w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia opalania. Im dłużej pozostajemy na słońcu, tym jest silniejsza i bardziej nasilona.
Po jakich lekach nie wolno się opalać?
Niebezpiecznie jest opalać się w czasie przyjmowania niektórych antybiotyków, sulfonamidów, środków przeciwbólowych, zawierających ibuprofen. Nie można eksponować się na słońce, podczas brania leków psychotropowych, środków uspokajających, leków na padaczkę, moczopędnych, przeciwcukrzycowych, na choroby układu krążenia (beta-blokerow). Należy ograniczyć opalanie, podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcji hormonalnej, środków przeciwgrzybicznych, przeciwłupieżowych i przeciwtrądzikowych.