Te rzeczy mogą źle wpływać na dziecięcy kręgosłup. Chodzi nie tylko o CIĘŻKI PLECAK!


                    Te rzeczy mogą źle wpływać na dziecięcy kręgosłup. Chodzi nie tylko o CIĘŻKI PLECAK!
08Wrz

Ciężki plecak szkolny to temat wałkowany od lat. Ciężkie tornistry bulwersowały już naszych dziadków, rodziców, a teraz same martwimy się o kręgosłup naszych pociech. Czy słusznie się obawiamy? Sprawdźmy!

Zdjęcie Nie tylko ciężki plecak. Co jeszcze jest zabójcze dla dziecięcych pleców? #1

Waga szkolnego plecaka jest jasno określona przez Główny Inspektorat Sanitarny - nie powinna przekraczać 10% wagi dziecka do 13 roku życia i 20% w przypadku nastolatków. Dlatego rząd poszukuje coraz to nowych rozwiązań - obowiązkowe szafki powinny znaleźć się w każdej szkole, ponadto plecaki dzieci są wyrywkowo ważone. Czy to metody wystarczające?

Ciężki plecak

Pomimo szafek, które stoją w już prawie każdej szkole i sporadycznych kontroli plecaki naszych pociech wciąż są za ciężkie! Przykładowo pierwszoklasista ważący średnio 25 kilogramów, dźwiga plecak ważący średnio 4 kilogramy, gdzie nie powinien przekraczać 2,5 kg! Co więcej, z danych przekazanych przez inicjatywę "Lekki Tornister" wynika, że co drugi uczeń w przedziale wiekowym 6-9 dźwiga plecak, ważący nawet 7 kilogramów!

Co zatem możemy zrobić, aby odciążyć nasze dzieciaki?

Po pierwsze kontrolujmy czy wszystkie zbędne rzeczy zostawiają w szkole. Zdarza się, że uczniowie mimo upomnień nauczycieli zabierają ze sobą do domu wszystkie książki, również te, które swobodnie mogłyby zostawić w szkole. Podobnie sprawa się ma z obuwiem zmiennym, nie ma potrzeby, aby dziecko za każdym razem przynosiło je do domu, a mimo to tak się dzieje.

Zdjęcie Nie tylko ciężki plecak. Co jeszcze jest zabójcze dla dziecięcych pleców? #2

Co jeszcze jest nie tak?

Nie tylko ciężar plecaka, ale także jego nieodpowiednie dobranie, obciąża kręgosłup naszego dziecka. Zdaniem ekspertów źle dobrany plecak i siedzenie w niezmiennie w jednej pozycji, może obciążać kręgosłup o dodatkowe 10 kilogramów. Skutki złego dopasowania tornistra są groźne zwłaszcza dla młodszych dzieci, których kręgosłup dopiero się kształtuje. Ucierpieć może nie tylko sam kręgosłup, ale także klatka piersiowa, kolana i układ oddechowy!

Zdjęcie Nie tylko ciężki plecak. Co jeszcze jest zabójcze dla dziecięcych pleców? #3

Co zrobić tym razem?

Rozmiar plecaka powinien być dopasowany do wzrostu naszego dziecka. Nie powinien być on również szerszy niż ramiona i tułów pociechy. Dolna część plecaka nie powinna przekraczać odcinka lędźwiowego, a być idealnie na jego wysokości. Dodatkowym wsparciem dla kręgosłupa będzie także zapięcie paska piersiowego - jeśli takowy w plecaku jest.

Zdjęcie Nie tylko ciężki plecak. Co jeszcze jest zabójcze dla dziecięcych pleców? #4

A Wy ważycie plecaki? Kontrolujecie czy nie ma w nich zbędnych przedmiotów?

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja