Lifestyle

Banknot o nominale 19 zł jest już w obiegu! Kosztuje jednak o wiele więcej

Agnieszka

Oct. 3, 2019, 9:56 a.m.

Banknot o nominale 19 zł jest już w obiegu! Kosztuje jednak o wiele więcej

Nowy banknot o nominale 19 złotych trafił już do obiegu. Narodowy Bank Polski postanowił upamiętnić na nim postać Ignacego Paderewskiego. Mogłoby się wydawać, że nowy nominał będzie wart 19 złotych. Nic bardziej mylnego. Będziemy musieli zapłacić za niego o wiele więcej.

Zdjęcie Banknot o nominale 19 zł jest już w obiegu! Kosztuje jednak o wiele więcej #1
Źródło:https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/2019_pwpw_19zl.html

Nowy nominał

Banknot z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego został wydany na upamiętnienie stulecia powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Można go nabyć w oddziałach oraz na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Dostaniemy go również w sklepach numizmatycznych. Jednak jego cena jest zdecydowanie wyższa, niż byśmy się spodziewali.

Banknot z Paderewskim może być używany w codziennych transakcjach. Jest to jednak banknot kolekcjonerski. Oznacza to, że aby go kupić musimy zapłacić o wiele więcej. Wyprodukowany ich 55 tysięcy.

Ile zapłacimy za banknot 19 złotych?

Aby kupić banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego musimy zapłacić około 80 złotych. Z czasem jednak wartość banknotów będzie wzrastać. Jest ich bowiem ograniczona ilość. Wydaje się więc, że osoby, które skuszą się na 19-stkę będą w niej widzieć raczej inwestycję, niż środek płatniczy. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że ktoś zapłaci tym banknotem w sklepie, kiedy zapłacił za niego aż 80 złotych.

Zdjęcie Banknot o nominale 19 zł jest już w obiegu! Kosztuje jednak o wiele więcej #2
Źródło:https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/2019_pwpw_19zl.html

Inne kolekcjonerskie banknoty

Pierwszym kolekcjonerskim banknotem wyemitowanym przez NBP jest 50 złotych z wizerunkiem Jana Pawła II z 2006 roku. Obecnie można go kupić za około 100 złotych. Natomiast w roku 2018 wypuszczono banknot z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, a w 2017 roku wyemitowano pieniądz upamiętniający koronację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.