Kupujesz żelazko? Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę!

Patrycja

Dom

25.07.2020 10:37

Kupujesz żelazko? Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę!

Dobre żelazko to niezbędny sprzęt domowy. Warto wybrać takie, które posłuży nam przez kilka lat. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego żelazka. Jakie cechy i parametry są ważne, jak wybrać najlepszy model?

Zdjęcie Kupujesz żelazko? Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę! #1

Na co zwrócić uwagę, wybierając żelazko?

Para wodna

Para wytwarzana przez żelazko, znacząco ułatwia prasowanie. Pozwoli uporać się nawet z trudnymi i uporczywymi zagnieceniami na ubraniach. Sprawdź, ile pary wodnej wytarza określony model. Najlepsze wytwarzają 40-50 gram pary na minutę.

Pojemnik na wodę

Zwróć uwagę na wielkość pojemnika na wodę, z którego w żelazku wytwarzana jest para. Najbardziej optymalny będzie rozmiar około 350 ml. To wystarczająca ilość, aby co chwilę nie dolewać do niego wody, a masa żelazka znacząco się nie zwiększy.

Moc

Najlepiej wybrać urządzenie o mocy od około 2200 do 2600 W, dzięki temu będzie szybko się nagrzewało. Większa moc żelazka niekoniecznie przełoży się na jego lepszą pracę, a może obciążyć domową instalację elektryczną (zwłaszcza starą) i niepotrzebnie zwiększyć nasze rachunki za prąd.

Stopa

Producenci wykorzystują różnego rodzaju stopy w żelazkach, wykonane z wielu materiałów. Najpopularniejsze są stopy ceramiczne- mają dobry poślizg i są odporne na zarysowania. Często wybierane są powłoki teflonowe, które są wygodne i nie powodują świecenia się tkanin. Dostępne są też powłoki stalowe i aluminiowe, które szybko się nagrzewają oraz szklane- wygodne i odporne na uszkodzenia. Zwróć także uwagę na jej kształt. Stopa mocno zwężona z przodu pozwoli wyprasować plisy i zakamarki ubrań.

Zdjęcie Kupujesz żelazko? Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę! #2

Uchwyt

Ważne, aby był wygodny i się nie ślizgał. Dzięki temu żelazko lepiej będzie się trzymało w ręce.

Funkcja strażak

To doskonała funkcja dla osób zapominalskich, albo takich, które podczas prasowania często zajmują się też innymi rzeczami, np. oglądaniem TV. Dzięki tej funkcji, pozostawione w pozycji poziomej żelazko, wyłączy się samo po ok. 30 sekundach. Natomiast po wykryciu wstrząsu lub zmianie pozycji, ponownie, automatycznie się uruchomi.