Jak wyglądają objawy i atak przewlekłej, ostrej astmy?

Agnieszka
Zdrowie
23.10.2018 12:07
Jak wyglądają objawy i atak przewlekłej, ostrej astmy?

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Charakteryzuje się ona napadami duszności, które występują na skutek skurczu mięśniówki oskrzeli oraz obrzęku śluzówki. Podczas typowego napadu astmy występuje charakterystyczny świst i furczenie oraz wykrztuszanie lepkiej wydzieliny.

Zdjęcie Jak wyglądają objawy i atak przewlekłej, ostrej astmy? #1

Rodzaje astmy

Astma łagodna

Ataki kaszlu i duszności pojawiają się sporadycznie i mają łagodny przebieg. Atak nie trwa długo i zazwyczaj ustępuje samoistnie.

Astma przewlekła lekka, umiarkowana

Objawy tej postaci astmy narastają stopniowo dniami, a nawet tygodniami z powodu infekcji, która zaburza równowagę stosowanych dotychczas leków.

Astma przewlekła ciężka

Ta postać astmy charakteryzuje się bardzo szybkim narastaniem objawów, które są bardzo uciążliwe, częste i długotrwałe. Objawy te zmniejszają się dopiero po podaniu dużych dawek leków.

Zdjęcie Jak wyglądają objawy i atak przewlekłej, ostrej astmy? #2

Większość chorych na astmę osób przechodzi postać lekką lub umiarkowaną. Niestety, są również osoby, które mają na co dzień do czynienia z postacią przewlekłą, ciężką. Ciężkie stany astmy bardzo często kończą się wizytą w szpitalu i koniecznością intensywnego leczenia. Z racji faktu, że w ciężkiej postaci astmy ataki zdarzają się bardzo często, chory bardzo często poddawany jest hospitalizacji. Ataki tego typu astmy, nazywanego również astmą niekontrolowaną, są bardzo uciążliwe, trwają dość długo i występują bardzo często. Konieczne jest ciągle noszenie przy sobie odpowiednich leków.

Ze względu na to, że chorobę tę można stopniować również ze względu na możliwość jej kontroli, niedawno wprowadzono nowy podział astmy:

  • Astma kontrolowana
  • Astma częściowo kontrolowana
  • Astma niekontrolowana

Jak sama nazwa wskazuje, ciężkiej postaci astmy przewlekłej nie da się kontrolować. Ataki przychodzą często i niespodziewanie. Tylko szybka reakcja otoczenia i samego chorego może sprawić, że atak nie doprowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną