Lifestyle

Czy czeka nas powtórka wyborów prezydenckich?

Patrycja

July 24, 2020, 6:13 p.m.

Czy czeka nas powtórka wyborów prezydenckich?

Choć od wyborów minęły już dwa tygodnie, wciąż narasta wokół nich wiele kontrowersji. Pojawiają się głosy, że doszło do szeregu nieprawidłowości, a nawet, ze wybory nie zostały przeprowadzone uczciwie. Czy czeka nas powtórka wyborów prezydenckich?

Zdjęcie Czy czeka nas powtórka wyborów prezydenckich? #1

Liczne nieprawidłowości w wyborach prezydenckich

Były szef PKW Wojciech Hermeliński twierdzi, że możemy spodziewać się licznych protestów wyborczych. Ma to związek z tym, że do wielu osób mieszkających za granicą nie dotarły pakiety do głosowania. Dodatkowo osoby, które w pierwszej turze dopisały się do spisu wyborców w innym mieście, nie mogły w drugiej turze zagłosować w swoim miejscu zameldowania. O tym wyborcy dowiedzieli się tuż przed drugą turą wyborów.

Zdjęcie Czy czeka nas powtórka wyborów prezydenckich? #2

Pakiety wyborcze nie dotarły

Już w niedzielę pojawiły się informacje, że znaczna część Polaków mieszkających za granicą, nie otrzymała pakietów wyborczych. Ogromną mobilizację rodaków można było zauważyć w Chorwacji, gdzie kolejki przed konsulatem ustawiały się aż do nocy.

Problemy z zapisaniem się na drugą turę

Na problemy narażone były także te osoby, które w pierwszej turze zapisały się na wybory w innym mieście. Przez w drugiej turze nie mogły oddać głosu w swoim lokalu wyborczym. Aż 200 tysięcy osób zgłosiło, że spotkała ich taka sytuacja!

Zdjęcie Czy czeka nas powtórka wyborów prezydenckich? #3

Platforma Obywatelska za unieważnieniem wyborów

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka ogłosił, że wybory powinny zostać unieważnione. Zażądał ogłoszenia ich nieważności, ze względu na to ze nie spełniały standardów demokratycznych. W tej sprawie złożono już protesty wyborcze do Sądu Najwyższego.

Zdjęcie Czy czeka nas powtórka wyborów prezydenckich? #4

Protesty wyborcze

Jak na razie rozpatrzono 12 z 5800 protestów, które po wyborach trafiły do Sądu. Sąd Najwyższy ma 21 dni na ich rozpatrzenie i wydanie decyzji. Jak przewiduje były szef PKW Wojciech Hermeliński, do powtórzenia wyborów musiałoby dojść przed 6 sierpnia. Tego dnia mija kadencja obecnego prezydenta Andrzej Dudy.