Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk? Jakim typem osobowości jesteś?

Patrycja
Newsy
16.07.2020 20:57
Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk? Jakim typem osobowości jesteś?

Na osobowość człowieka składają się trwałe cechy, które odpowiadają za nasze zachowanie, działanie, reakcję i potrzeby. W psychologii wyróżnia się kilka typów osobowości, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Dowiedz się, którym z nich jesteś: ekstrawertykiem, introwertykiem, a może ambiwertykiem?

Zdjęcie Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk? Jakim typem osobowości jesteś? #1

Kim jest ekstrawertyk?

To typ osobowości, który najlepiej czuje się w otoczeniu innych, nie lubi samotności, jest otwarty i towarzyski. Bezpośredni, energiczny, zdarza mu się działać impulsywnie, nie zawsze jest w stanie kontrolować swoje zachowanie.

Ekstrawertyk w pracy

Jest pewny siebie, zdecydowany, przedsiębiorczy. Często podejmuje rolę lidera, ale potrafi też współpracować z innymi. Ekstrawertyk odnajdzie się w pracy jako manager, doradca klienta, sprzedawca, organizator imprez, animator lub przewodnik.

Ekstrawertyk w związku

W związku jest aktywny, przejmuje inicjatywę, lubi działanie i nowe wyzwania. Nie znosi monotonii i nudy, jest pełen zapału i nowych pomysłów. Jest tolerancyjny, pomocny, interesuje się innymi. Lubi wyjścia, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, przygotuj się na aktywne weekendy poza domem, częste wycieczki i wspólne odkrywanie nowych pasji.

Zdjęcie Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk? Jakim typem osobowości jesteś? #2

Kim jest introwertyk?

Introwertyk to zupełne przeciwieństwo ekstrawertyka. Lubi swoje towarzystwo i spędzanie czasu w samotności. Małomówny, woli słuchać, wrażliwy, lojalny, oddany. Odpowiedzialny, solidny i dotrzymuje obietnic.

Introwertyk w pracy

Ma praktyczne podejście do życia, dużo analizuje, jest dobrze zorganizowany i staranny. W pracy skupiony na szczegółach, wywiązuje się z obowiązków i dotrzymuje terminów. Precyzyjny i logiczny, sprawdzi się w pracy jako analityk, programista lub księgowy.

Introwertyk w związku

W związku początkowo może być nieufny i nieśmiały. Uczucia okazuje gestami i czynami, nie słowami. Wierny i czuły, lubi spędzanie czasu tylko we dwoje, z winem i dobrym filmem, w domowym zaciszu. Ceni sobie chwile w swoim towarzystwie, czasem lubi pobyć sam.

Zdjęcie Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk? Jakim typem osobowości jesteś? #3

Kim jest ambiwertyk?

Ambiwertyk stanowi połączenie cech ekstrawertycznych i introwertycznych. To najczęściej spotykany typ osobowości. Ambiwertyk nie jest skrajnie wycofany i nieśmiały jak introwertyk, ani bardzo otwarty, towarzyski i energiczny jak ekstrawertyk. To łagodne połączenie typowych cech obu rodzajów osobowości. Z jednej strony lubi spędzać czas w swoim towarzystwie, z drugiej nie boi się nowych znajomości. Jest asertywny, rozumie potrzeby innych, pomocny i tolerancyjny. Zdarza mu się też być niepewnym i mieć trudności z podejmowaniem decyzji.

Zdjęcie Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk? Jakim typem osobowości jesteś? #4

A ty jakim typem osobowości jesteś?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną