Testy na boreliozę. Który wybrać?

Patrycja

Zdrowie

20.07.2020 19:35

Testy na boreliozę. Który wybrać?

Borelioza to groźna, przenoszona przez kleszcze choroba, która atakuje skórę, serce, stawy i układ nerwowy. Wczesne wykrycie boreliozy, to większa szansa na wyleczenie. Dowiedz się, gdzie i kiedy się zgłosić, gdy ugryzie Cię kleszcz? Jakie testy wykonać i które są najlepsze?

Zdjęcie Testy na boreliozę. Który wybrać? #1

Co to jest borelioza?

Borelioza, zwana także chorobą z Lyme to groźna choroba zakaźna, która jest przenoszona przez kleszcze. Co roku dziesiątki tysięcy Polaków się nią zakaża. Powoduje niebezpiecznie objawy, takie jak problemy skórne, zmęczenie, bóle głowy i stawów, problemy z sercem, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Kiedy można rozpoznać boreliozę?

Zdiagnozować boreliozę można od razu, gdy pojawi się rumień wędrujący. Jednak występuje on tylko w 50% przypadków. Rumień wystarczy do zdiagnozowania choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia, czyli antybiotykoterapii. Jednak testów na boreliozę nie możemy wykonać od razu po ugryzieniu przez kleszcza. Testy na przeciwciała wymagają upływy kilku tygodni od zakażenia.

Jakie badania na boreliozę?

Test Elisa

To test serologiczny, który wykrywa przeciwciała IgM i IgG w surowicy krwi. Wykrywalność tego testu to jedyne 30%.

Zdjęcie Testy na boreliozę. Który wybrać? #2

Test Western Blot

Jest bardziej czuły i ma dwa razy większa wykrywalność, niż test Elisa. To test serologiczny, który jest testem potwierdzenia: wynik dodatni oznacza boreliozę, jednak ujemny jej nie wyklucza. Ze względu na możliwość obecności boreliozy, która jest niewidoczna dla układu odpornościowego.

Test PCR

To badanie genetyczne, poszukujące DNA bakterii we krwi. Można wykonać je na podstawie kleszcza, próbki krwi, skóry, płynu mózgowo-rdzeniowego lub stawowego pacjenta. To test o wysokiej skuteczności.

Zdjęcie Testy na boreliozę. Który wybrać? #3

Najskuteczniejsza metoda

W przypadku ugryzienia przez kleszcza, najlepiej wykonać test Elisa, a potem potwierdzić go testem Western Blot. Wtedy wyniki badań będą najpewniejsze. Badań pod kątem boreliozy nie należy wykonywać od razu po ukąszeniu przez kleszcza. Warto poczekać 6-8 tygodni, ponieważ dopiero wtedy w naszym organizmie pojawią się przeciwciała, które wskażą, czy rzeczywiście jesteśmy zakażeni.