Jak się zachować jeśli dostaniemy nietrafiony prezent?

Patrycja

Lifestyle

Dec. 1, 2021, 7:20 p.m.

Jak się zachować jeśli dostaniemy nietrafiony prezent?

Nietrafione prezenty świąteczne mogą zepsuć radość z tego magicznego czasu. Kolejna para skarpet, czy urządzenie kuchenne, którego nigdy nie użyjemy, to prezenty, które nam się nie przydadzą i nie będziemy się z nich cieszyć. Co zrobić z nietrafionym prezentem? Jakie są rozwiązania?

Zdjęcie Nietrafiony prezent na Święta– co z nim zrobić, jakie są rozwiązania? #1

Nietrafiony prezent- jak się zachować?

Na Święta czasem otrzymujemy nietrafione prezenty, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Jeśli nie chcemy urazić uczuć osoby, która nam je podarowała, za każdy prezent, nawet ten nietrafiony, należy podziękować i nie okazywać otwarcie rozczarowania.

Jeśli dobrze znamy osobę, która podarowała nam nietrafiony prezent, pomoże szczera rozmowa, dzięki której unikniemy takiego podarku w przyszłości. Następnym razem będzie on bardziej dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań.

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Nietrafiony prezent możesz sprzedać lub oddać komuś z rodziny, czy znajomemu. Możesz urządzić loterię z przyjaciółmi i wymienić się z nimi nietrafionymi upominkami. Możesz także przekazać prezent na rzecz organizacji charytatywnej, aukcji czy potrzebującym.

W sklepach można dokonać zwrotu lub wymiany przedmiotu, jednak konieczne jest posiadanie paragonu, co nie zawsze jest możliwe.

Jeśli chcesz tak postąpić z nietrafionym prezentem, nie ma w tym nic złego. Uważaj, jednak żeby darczyńca się o tym nie dowiedział, ponieważ może być mu przez to przykro.

Nie rób tego także w przypadku prezentów spersonalizowanych, z dedykacją czy wygrawerowanym imieniem, datą, cytatem.

Tych prezentów nigdy nie kupuj na Święta!

Wybór podarunku dla bliskiej osoby nie jest prostym zadaniem. Istnieją jednak prezenty, których nie powinieneś kupować.

Zwierzęta

Podarowanie komuś zwierzęcia jest złym pomysłem. Zwierzę to żywa istota, a nie zabawka. Nie powinniśmy wręczać takiego prezentu nikomu, zwłaszcza w ramach niespodzianki. Nie wiemy, czy obdarowana osoba sobie tego życzy i sprosta opiece nad zwierzęciem.

Pieniądze

Eksperci jednogłośnie mówią, że dawanie pieniędzy w prezencie świątecznym nie jest zalecane przez savoir-vivre. Taki podarek może być źle odebrany przez bliskie osoby. Pieniądze możemy podarować komuś, tylko wtedy, jeśli wiemy, że wyraźnie sobie tego zażyczył.

Prezenty z podtekstem

Karnet na siłownie, bielizna wyszczuplająca, dezodorant, alkomat… niektórych prezentów po prostu nie wypada dawać, ponieważ sugerują obdarowanej osobie, że coś jest z nią nie tak i powinna się zmienić. Dobrze się zastanów, zanim kupisz komuś tego rodzaju prezent.