Lato 2020. Jaka będzie pogoda? Długoterminowa prognoza

Lato 2020. Jaka będzie pogoda? Długoterminowa prognoza

Ogólnopolska kwarantanna niedługo dobiegnie końca. Polacy z chęcią opuszczą domy w celu skorzystania z nadchodzących ciepłych dni. Czy jednak lato 2020 rzeczywiście będzie ciepłe. Synoptycy nie mają wątpliwości!

Zdjęcie Lato 2020. Jaka będzie pogoda? Długoterminowa prognoza #1

Synoptycy przygotowali długoterminową prognozę pogody, z której wynika, że nadchodzące lato będzie w Polsce wyjątkowo ciepłe. Od czerwca do sierpnia temperatury w kraju mają być powyżej normy. Wskazują na to badania.

Co więcej, poza wyższą niż normalnie temperaturą, opady deszczu pozostają w normie. Oznacza to, że czeka nas w czerwcu i lipcu wiele gwałtownych burz. Szczególnie na wschodzie Polski. Dodatkowo, naukowcy przewidują również okresowe niedobory wody na Opolszczyźnie, Wielkopolsce, Polesiu i Wyżynie Lubelskiej.

W lipcu temperatury będą w normie lub powyżej normy. W sierpniu jednak temperatura będzie powyżej wieloletniej normy dla naszego kraju.

Zdjęcie Lato 2020. Jaka będzie pogoda? Długoterminowa prognoza #2

“Średnia temperatura na przeważającym obszarze kraju powinna być powyżej normy i tylko miejscami, głównie na północy Mazowsza i na Podlasiu może być w normie. Z kolei wyniki modeli dla miesięcznej sumy opadów są niejednoznaczne i rozbieżne. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to opady w normie lub nieco powyżej normy. Istnieje jednak ryzyko, że w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz lokalnie na Polesiu i Wyżynie Lubelskiej miesięczna suma opadów będzie poniżej normy.” - czytamy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak wskazują badania, czeka nas więc bardzo ciepłe lato. Warto więc zaplanować wakacje w kraju. Zamknięte granice i tak nie pozwolą nam na dalsze podróże.

Agnieszka

true

Polecane