Coviwertyk, nowy typ osobowości. Sprawdź, czy też nim jesteś!

Patrycja
Newsy
28.05.2020 16:23
Coviwertyk, nowy typ osobowości. Sprawdź, czy też nim jesteś!

W psychologii powstało nowe określenie typu osobowości. A to wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Coviwertyk to osoba, która dobrze czuje się na kwarantannie i nie przeszkadza jej zamknięcie w domu. Ni czuje potrzeby nawiązywania kontaktów z innymi, w domu realizuje swoje pasje i świetnie się z tym czuje. Sprawdź, czy także jesteś coviwertykiem!

Zdjęcie Coviwertyk, nowy typ osobowości w związku z koronawirusem? #1

Nowy typ osobowości

Przymusowa izolacja domowa wywołana koronawirusem i szereg zmian jakich obecnie doświadczamy w naszym życiu, mogła doprowadzić do zmianach w naszej osobowości. Psycholog Nikki Vergara, uważa, że w psychologii pojawił się nowy typ osobowości związany z COVID-19.

Oprócz ekstrawertyków- osób towarzyskich, otwartych, lubiących wyjścia ze znajomymi i spędzanie czasu w towarzystwie i introwertyków- osób ceniących własne towarzystwo, spokój i spędzanie czasu w pojedynkę, aktualnie możemy mieć do czynienia z coraz większa liczbą osób, które można nazwać coviwertykami.

Zdjęcie Coviwertyk, nowy typ osobowości w związku z koronawirusem? #2

Kim jest coviwertyk?

Coviwertyk to osoba, która stanowi połączenie cech introwertycznych i ekstrawertycznych. Porównywany jest do ambiwertyka- czyli osoby, której cechy stanowią kompromis pomiędzy przeciwnymi biegunami. Osobowość coviwertyka zmieniła się pod wpływem izolacji i konieczności nauczenia się właściwego funkcjonowania w nowej sytuacji. Zdalna praca, całodzienna opieka nad dziećmi, rezygnacja z wyjść i życia towarzyskiego, ograniczenie spotkań z bliskimi, zwolnienie tempa życia, nowe pasje i zainteresowania, które realizujemy w domu- te wszystkie czynniki mogły doprowadzić do zmian w naszej osobowości.

Zdjęcie Coviwertyk, nowy typ osobowości w związku z koronawirusem? #3

Nowy typ osobowości w związku z koronawirusem

Jak mówi psycholog Clifton Esteban, coviwertyk cieszy się z możliwości spędzenia czasu w domu, z tego, że bez presji zewnętrznej, sam decyduje, jak i z kim nawiązywać kontakty towarzyskie. Ceni sobie samotność, która daje możliwość spojrzenia w głąb w siebie i refleksji nad swoim życiem. Doskonale organizuje sobie czas wolny, odkrywając nowe zainteresowania i pasje, jak czytanie książek, pieczenie, czy ćwiczenia fizyczne.

Zdjęcie Coviwertyk, nowy typ osobowości w związku z koronawirusem? #4

Coviwertyzm może oznaczać akceptację nowej sytuacji i przystosowanie się do niej. To próba odnalezienia się w obecnej rzeczywistości i radzenia sobie z własną psychiką, w czasie pandemii koronawirusa.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną