Jak zrobić nalewkę z kwiatów kasztanowca? Sprawdzony przepis

Patrycja
Kulinaria
28.05.2020 16:09
Jak zrobić nalewkę z kwiatów kasztanowca? Sprawdzony przepis

Nalewka z kwiatów kasztanowca ma wiele właściwości zdrowotnych i kosmetycznych: działa przeciwzapalnie, wzmacnia naczynia krwionośne, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, poprawia stan skóry. Dowiedz się, jak w prosty sposób przygotować w domu nalewkę z kwiatów kasztana.

Zdjęcie Jak zrobić nalewkę z kwiatów kasztanowca? Sprawdzony przepis #1

Poniżej przedstawiamy przepis na nalewkę z kwiatów kasztanowca.

Jak przygotować nalewkę?

Składniki:
Duża garść kwiatów kasztanowca
Opcjonalnie, garść niedojrzałych kasztanów, można zebrać je w lipcu
1 litr wódki
Duży słoik
Szklane butelki na gotową nalewkę

Przygotowanie:
Zebrane kwiaty kasztanowca należy wysuszyć i rozgnieść, niedojrzałe kasztany drobno posiekać. Całość należy zalać 1 litrem wódki i odstawić w ciemne, chłodne miejsce, na co najmniej 14 dni. Co dwa dni trzeba potrząsać mieszanką, tak by ją dobrze wymieszać. Po 2 tygodniach należy przecedzić nalewkę (można przelać ją przez filtr do kawy) i rozlać do butelek. Nalewkę trzeba przechowywać w ciemnym miejscu.

Dawkowanie:
Tak przygotowaną nalewkę z kwiatów kasztanowca, warto pić 2-3 razy dziennie po 10 kropel, rozcieńczonych w niewielkiej ilości wody. Możesz stosować ją także zewnętrznie, do nacierania nóg lub stawów.

Zdjęcie Jak zrobić nalewkę z kwiatów kasztanowca? Sprawdzony przepis #2

Jak działa nalewka z kwiatów kasztanowca?

Kwiaty i kora kasztanowca są najbardziej cenione i wykorzystywane w medycynie i kosmetykach. Nalewka z kwiatów kasztanowca ma wiele zalet, pomaga na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wzmacnia naczynia krwionośne i układ krążenia, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi bóle reumatyczne, pomaga w leczeniu żylaków. Oprócz tego poprawia stan naszej cery, zmniejsza obrzęki pod oczami, działa ściągająco na skórę, poprawia jej elastyczność i chroni przed promieniami UV. Zawarte w niej są cenne substancje, jak eskulina, aponiny, flawonoidy i kumaryny, czy escyna, która działa na obrzęki, żylaki, zakrzepy, pomaga na skurcze mięśni łydek oraz bóle pleców.

Zdjęcie Jak zrobić nalewkę z kwiatów kasztanowca? Sprawdzony przepis #3

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną