Wiosna na talerzu- które nowalijki wybrać?

Wiosna na talerzu- które nowalijki wybrać?

Pierwsze w sezonie wiosennym, młode warzywa. Zdrowe, smaczne i pełne witamin. Nowalijki to kulinarny symbol wiosny na naszym talerzu. Jakie nowalijki wybrać? Czy są zdrowe i warto je jeść? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdjęcie Wiosna na talerzu- które nowalijki wybrać? #1

Całoroczne nowalijki

Nowalijki, które obecnie kupujemy w sklepach, pochodzą z całorocznych upraw szklarniowych. Zaliczamy do nich rzodkiewkę, szczypiorek, cebulę dymkę, nać pietruszki, sałatę, pomidory, ogórki, czy młodą marchewkę. Wiele osób zastanawia się, czy są zdrowe i czy w ogóle warto je jeść?

Czy nowalijki są zdrowe?

Ilość witamin i minerałów zawartych w nowalijkach, jest zbliżona do tych obecnych w warzywach uprawianych na polu. Ze względu na brak światła słonecznego, mogą zawierać jednak mniej bioflawonoidów, witaminy C i być mniej smaczne, niż warzywa z ogrodu. Do nawożenia nowalijek wykorzystuje się sporo nawozów (azotanów), które gromadzą się głównie w korzeniach i liściach warzyw. Najwięcej może zawierać ich sałata, marchew i rzodkiewka.

Zdjęcie Wiosna na talerzu- które nowalijki wybrać? #2

Które nowalijki wybrać?

Rzeżucha - ma bardzo dużo witaminy C, polecana przy zaburzeniach nerek, ze względu na działanie moczopędne.

Nać pietruszki - bogate źródło witaminy C, E, żelaza i beta-karotenu, doskonale wpływa na wzrok, stan skóry i poprawia wygląd cery.

Szczypiorek - zawiera kwercetynę, silny przeciwutleniacz oraz witaminy C, A, E, B i PP i jod.

Sałata - zawiera luteinę, korzystnie wpływa na wzrok. Ma dużą ilość chlorofilu, który działa bakteriobójczo, przeciwwirusowo i przyspiesza gojenie się ran.

Zdjęcie Wiosna na talerzu- które nowalijki wybrać? #3

Rzodkiewka - dzięki dużej zawartości błonnika, przyspiesza przemianę materii, dodatkowo jest niskokaloryczna, dlatego mogą ją jeść osoby na diecie. To źródło kwasu foliowego, polecana jest kobietom planujących zajście w ciążę.

Ogórek- jest niskokaloryczny i pozwala usunąć nadmiar wody z organizmu.

Pomidory - zawierają mnóstwo witaminy C, E, K, witamin z grupy B, beta- karotenu i składników mineralnych, głównie potasu, który obniża ciśnienie krwi i działa moczopędnie. Zawierają likopen, który ma działanie antynowotworowe.

Zdjęcie Wiosna na talerzu- które nowalijki wybrać? #4

Jeśli nie możesz doczekać się jedzenia wiosennych nowalijek, najlepszym wyjściem będzie kupowanie ich u sprawdzonych sprzedawców i unikanie tych z supermarketów. Możesz także spróbować swoich sił w uprawie warzyw i zasiać rzeżuchę, szczypiorek, czy pietruszkę na okiennym parapecie.

Patrycja

Polecane