Kasztan czy kasztanowiec? Poznaj różnice i dowiedz się, który z nich jest jadalny!

Piotr
Żywienie
26.09.2018 15:34
Kasztan czy kasztanowiec? Poznaj różnice i dowiedz się, który z nich jest jadalny!

Kasztan a kasztanowiec – nie myl tych dwóch drzew

Na samym początku warto podkreślić, że mówiąc "kasztan" i "kasztanowiec", mamy na myśli dwie różne rośliny. Mimo że w Polsce popularniejszy jest kasztanowiec, to jednak tylko kasztan daje owoce, które możemy spożywać. Zanurzmy się więc w świat różnic pomiędzy tymi dwoma gatunkami i odkryjmy, jakie zastosowanie mogą mieć jadalne kasztany.

Odróżnianie kasztanów jadalnych od kasztanowca

Podstawową różnicą, która pomoże nam odróżnić kasztan od kasztanowca, jest wygląd liści i owoców tych drzew. Liście kasztana są pojedyncze i ząbkowane, podczas gdy kasztanowiec charakteryzuje się liśćmi złożonymi i dłuższymi. Jeśli chodzi o owoce, kasztany są jaśniejsze i smuklejsze, a ich skorupa jest pokryta cieńszymi i dłuższymi kolcami w porównaniu z owocami kasztanowca.

Pierwszą ważną sprawą jest odróżnienie kasztanów jadalnych od tych niejadalnych. Poniższe zdjęcie pomoże Wam odróżnić te dwa rodzaje.

Zdjęcie Kasztan czy kasztanowiec? Poznaj różnice i dowiedz się, który z nich jest jadalny! #1

Jadalne kasztany – skarbnica zdrowia

Owoce kasztana nie tylko są smaczne, ale i niezwykle zdrowe. Wspomagają układ krwionośny, łagodzą problemy trawienne, a nawet walczą z cellulitem. Regularne spożywanie kasztanów może przyczynić się do poprawy kondycji naszej skóry, niwelując symptomy takie jak żylaki czy zmarszczki.

Przygotowanie suplementu diety z kasztanów jadalnych

By czerpać korzyści płynące z właściwości kasztanów, warto włączyć je do swojej diety. Prostym sposobem jest przygotowanie proszku z kasztanów, który możemy dodawać do różnych potraw. Wystarczy upiec kilkanaście kasztanów, zmielić je na proszek i dodawać do swoich ulubionych dań. Alternatywnie, dla osób, które mogą spożywać alkohol, ciekawą opcją może być przygotowanie nalewki z kasztanów.

Wykorzystując dobroczynne właściwości kasztanów jadalnych, możemy stworzyć suplement diety, który będzie wspierał nasz organizm w wielu aspektach. Oto niektóre z korzyści, jakie możemy uzyskać dzięki regularnemu stosowaniu takiego suplementu:

  • Wzmocnienie naczyń krwionośnych - kasztany są bogate w składniki, które wzmacniają ściany naczyń, zapobiegając tym samym różnym schorzeniom sercowo-naczyniowym.
  • Poprawa trawienia - zawarte w kasztanach składniki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, łagodząc dolegliwości związane z nieprawidłowym trawieniem.
  • Walka z cellulitem - regularne spożywanie kasztanów pomaga w walce z cellulitem, poprawiając jędrność i elastyczność skóry.
  • Redukcja obrzęków - kasztany mają właściwości przeciwdziałające zatrzymaniu wody w organizmie, dzięki czemu pomagają w redukcji obrzęków, szczególnie w okolicy nóg.
  • Wsparcie w walce z żylakami - dzięki swoim właściwościom wzmacniającym naczynia krwionośne, kasztany mogą być pomocne w zapobieganiu i leczeniu żylaków.

Podsumowanie

Rozróżnienie kasztanowca od kasztana jadalnego jest kluczowe dla każdego, kto chce czerpać korzyści zdrowotne płynące z tego drugiego. Teraz, znając różnice pomiędzy nimi i potencjalne korzyści płynące z konsumpcji kasztanów jadalnych, możemy świadomie wprowadzić je do swojej diety.

Zachęcamy do eksperymentowania z przepisami i odkrywania różnych sposobów na wykorzystanie kasztanów jadalnych w codziennej diecie. Nie zapomnij także o tym, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przepisami z innymi, zwracając szczególną uwagę na właściwości zdrowotne tych niezwykłych owoców.

https://kobieceinspiracje.pl/96937,nalewka-z-kasztanow-jak-zrobic-na-co-pomaga.html

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną