Efekt jo-jo- skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Patrycja

Zdrowie

20.05.2020 16:30

Efekt jo-jo- skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Jest zmorą wielu odchudzających się kobiet. Pojawia się, podczas stosowania zbyt restrykcyjnych, niskokalorycznych diet i głodówek, gdy utracone kilogramy i centymetry do nas wracają. Skąd się bierze efekt jo-jo i jak go uniknąć? Jak zdrowo i bezpiecznie się odchudzać, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów?

Zdjęcie Efekt jo-jo- skąd się bierze i jak z nim walczyć? #1

Czym jest efekt jo-jo?

To proces, podczas którego następuje wzrost masy ciała, a utracone w toku odchudzania kilogramy, do nas wracają. Następuje w wyniku stosowania nieracjonalnych i zbyt restrykcyjnych diet, głodówek i detoksów, ze względu na zmniejszenie tempa przemiany materii.

Przyczyny efektu jo-jo

Gdy po zakończeniu diety, wracamy do dawnych nawyków żywieniowych, a wydatek energetyczny jest mniejszy niż wcześniej, dochodzi do wzrostu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zaczynamy gorzej się czuć i wyglądać, pojawia się frustracja i psychiczne zmęczenie odchudzaniem, a my wracamy do wagi sprzed diety lub nawet wyższej.

Zdjęcie Efekt jo-jo- skąd się bierze i jak z nim walczyć? #2

Dieta nie taka cud

Zbyt długie stosowanie restrykcyjnych diet, nie pokrywa podstawowych potrzeb energetycznych organizmu, prowadzi do spadku tempa przemiany materii, a w konsekwencji do rozregulowania metabolizmu. W efekcie dochodzi do ponownego wzrostu masy ciała i utrudnienia dalszego odchudzania.

Zdjęcie Efekt jo-jo- skąd się bierze i jak z nim walczyć? #3

Jak go uniknąć efektu jo-jo?

W celu jego uniknięcia powinniśmy odchudzać się racjonalnie i powoli. Zdrowa dieta powinna polegać na zmianie nawyków żywieniowych, jedzeniu 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny. Trzeba zamienić niezdrowe, wysokokaloryczne produkty, na owoce, warzywa, chude mięso, ryby, jaja, nabiał i pełnoziarniste pieczywo. Unikać smażonych potraw, przygotowywać posiłki na parze, gotować je lub piec w piekarniku. Ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody, co najmniej 2 litrów każdego dnia. Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna, bardzo skutecznie wypływają na redukowanie masy ciała i wspierają odchudzanie. Należy podejmować ją co najmniej 3 razy w tygodniu, przez 50 minut. Spalanie tkanki tłuszczowej wspiera jazda na rowerze, bieganie, ćwiczenie cardio, aerobik, fitness, czy pływanie.

Zdjęcie Efekt jo-jo- skąd się bierze i jak z nim walczyć? #4

Zdrowe odchudzanie

Chudnięcie 0,5- 1 kg tygodniowo, przy zachowaniu właściwej diety i regularnej aktywności fizycznej sprawi, że unikniemy efektu jo-jo. Opieranie się wyłącznie na dietach cud i stosowanie suplementów, może sprawić, że skończymy gorzej, niż przed rozpoczęciem odchudzania.