Zdrowie kości jest bardzo ważne. Zobacz, jak łatwo można je zniszczyć

Katarzyna

Zdrowie

May 23, 2020, 5:23 p.m.

Zdrowie kości jest bardzo ważne. Zobacz, jak łatwo można je zniszczyć

Kości w ciele człowieka spełniają wiele ważnych funkcji. Dzięki nim jesteśmy w stanie poruszać się oraz utrzymywać pionową postawę ciała. Niektóre kości, jak np. żebra mają też za zadanie chronić nasze narządy wewnętrzne. Niestety kości nie da się wyhodować tak jak np. tkanek czy mięśni, dlatego warto o nie dbać, ponieważ zostaną z nami na całe życie. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się co je wzmacnia, a co niszczy.

Zdjęcie Zdrowie kości jest bardzo ważne. Zobacz, jak łatwo można je zniszczyć #1

Wapń

Naszym najważniejszym sprzymierzeńcem w budowaniu zdrowych kości jest wapń. Składają się one w 99% z tego pierwiastka, dzięki któremu się regenerują i odbudowują. Jego niedobór może mieć przykre konsekwencje dla organizmu, ponieważ może doprowadzić do krzywicy lub osteoporozy.

Osteoporoza objawia się dużą łamliwością kości, które stają się miękkie, przez co łatwiej dochodzi do ich złamań. Aby utrzymać kości w dobrym stanie, dorosły człowiek codziennie powinien przyjmować od 1000 do 1500 mg tego pierwiastka. Wapń można znaleźć w mleku i nabiale oraz w warzywach liściastych, tj. groch, migdały czy brokuły.

Witamina D

Obok wapnia ważna jest również witamina D, która wspomaga jego wchłanianie do organizmu. Najwięcej tej witaminy możemy pozyskać ze słońca, dlatego warto korzystać z niego jak najwięcej. Witaminę tę można uzupełniać w organizmie poprzez odpowiednie produkty. Ryby, tran oraz żółtka jaj są dobrym jej źródłem. Suplementację witaminy D należy uzupełniać przez cały rok, aby kości były zdrowe i mocne.

Magnez

Pozytywny wpływ na kości ma również magnez. Jest to kolejny pierwiastek obok wapnia i fosforu, z którego składają się kości. Tak jak witamina D pomaga organizmowi na większą wchłanialność wapnia. Magnez pozwala na zachowanie odpowiedniej gęstości kości. Można go pozyskać z orzechów, kakao lub gorzkiej czekolady.

Zdjęcie Zdrowie kości jest bardzo ważne. Zobacz, jak łatwo można je zniszczyć #2

Witamina K2

Witaminą, która ma bardzo dobry wpływ na rozwój układu kostnego jest witamina K2. Jej odpowiednia ilość w organizmie pozwala na utrzymanie dobrej struktury kolagenowej , dzięki czemu kości rzadziej się łamią. Witamina ta chroni przed osteopenią i osteoporozą. Witaminę K2 najłatwiej można pozyskać z kiszonek np. koszonej kapusty, ogórków lub buraków.Co szkodzi kościom?

Organizm człowieka jest zaprogramowany tak, że jedne pierwiastki działają na niego pozytywnie, a inne negatywnie. Tak samo dzieje się z kośćmi, którym niektóre składniki szkodzą. Aby wspomóc regenerację i odbudowę kości należy wystrzegać się przyjmowania niektórych związków tj. szczawiany lub fityniany. Zawiera je np. szczaw, rabarbar, herbata pokrzywa lub rośliny strączkowe.

Przed spożyciem zboża lub strączków należy je moczyć, aby zmniejszyć ich negatywne działanie na układ kostny. Na wchłanianie wapnia wpływa negatywnie cukier rafinowany oraz sód. Do ich strawienia potrzebny jest właśnie wapń, który organizm „zabiera” z zębów i kości. Wszelkie produkty zawierające cukry proste „kradną” wapń, przez co może dojść do próchnicy lub osteoporozy.

Sód natomiast działa jak „miotełka”, która wymiata z organizmu wapń. Negatywny wpływ na regenerację układu kostnego ma również kawa oraz alkohol. Kawa działa tak jak sód i wypłukuje z organizmu wapń. Napoje procentowe natomiast powodują, że witamina D nie wchłania się tak dobrze, co powoduje, że organizm przyswaja mniej wapnia.