Jak mądrze się opalać? Poznaj 7 głównych zasad

Justyna

Zdrowie

June 2, 2017, 6:50 a.m.

Jak mądrze się opalać?  Poznaj 7 głównych zasad

Zbyt długie przebywanie na słońcu lub pierwsze opalanie w roku nierzadko kończą się oparzeniami słonecznymi i płatami skóry schodzącej najczęściej z czoła pleców, ramion i nóg. Jak opalać się bezpiecznie.

1. Unikaj godzin szczytu


Gdy słońce jest w zenicie na powierzchnię ziemi dociera najwięcej promieni słonecznych. Unikaj opalania lub zachowaj zdrowy rozsądek pomiędzy godzinami 11 a 15.

2. Noś kapelusz


Spraw sobie piękny i modny kapelusz z szerokim rondem. Chroń delikatną skórę twarzy ukrywając ją w cieniu kapelusza. Nie spalisz sobie czoła i nosa.

3. Stosuj kremy z filtrami UV


Chroń swoją skórę kremami i balsamami do oraz po opalaniu. Stosuj kremy z filtrem 30 lub wyższe. Regularnie nakładaj kremy co 2-3 godziny, a po opalaniu, na czystą skórę wklep odżywczy balsam, aby nie przesuszyć skóry słońcem.

Zdjęcie Jak mądrze się opalać?  Poznaj 7 głównych zasad #1

4. Nawadniaj organizm


Chroń organizm przed przesuszeniem od zewnątrz stosując nawilżające balsamy, ale i od środka pijąc wodę przed i po opalaniu. Dostarcz skórze wody, by mogła się zregenerować.

5. Ubieraj się odpowiednio


Wiadomo, że kiedy chcesz się ładnie opalić, odsłaniasz ciało tu i ówdzie. Pamiętaj jednak, aby po opaleniu lub spieczeniu niektórych części ciała (np. pośladków, ramion, czy dekoltu), zakrywać je przed słońcem, by nie do doszło do niebezpiecznego poparzenia skóry. Zarzuć sobie na ramiona i dekolt bluzkę, albo owiń pośladki pareo. Pamiętaj o swoim zdrowiu.

Zdjęcie Jak mądrze się opalać?  Poznaj 7 głównych zasad #2

6. Zostań w cieniu


Nie siedź cały czas na słońcu, kiedy z nieba leje się żar. To niezdrowe nie tylko dla skóry. Możesz przegrzać organizm i dostać udaru słonecznego.

7. Chroń oczy


Długie korzystanie z kąpieli słonecznych może być groźne dla oczu. Dlatego noś okulary przeciwsłoneczne. Dla oka są tym samym co krem z filtrem UV dla skóry. Chronią przed podrażnieniami, starzeniem oka, licznymi chorobami, m.in. rakiem skóry powiek i wnętrza oka.