Trzy lecznicze nalewki, które przygotujesz w domu. Warto je mieć w spiżarni

Patrycja

Zdrowie

04.06.2020 17:51

Trzy lecznicze nalewki, które przygotujesz w domu. Warto je mieć w spiżarni

Prozdrowotne właściwości domowych nalewek znane są od dawna. Takie trunki można było niegdyś spotkać niemal w każdej spiżarni i domowej apteczce. Lecznicza moc ziół, kwiatów i owoców, połączona z rozgrzewającym alkoholem, to przepis na zachowanie zdrowia i poradzenie sobie z wieloma chorobami. Poznaj przepisy na trzy lecznicze nalewki, które przygotujesz samodzielnie w domu!

Zdjęcie Trzy lecznicze nalewki, które przygotujesz w domu. Warto je mieć w spiżarni #1

Jak zrobić domową nalewkę?

Domowa nalewkę przygotujesz w bardzo prosty sposób. Wybrane zioła, kwiaty, przyprawy lub owoce, wystarczy zalać wódką lub spirytusem i dodać do nich cukier.Proces maceracji, czyli zalanie wybranych składników alkoholem, sprawi, że zostaną z nich uwolnione zdrowotne właściwości i wydobyty zostanie ich smak i aromat.

Prosty przepis na nalewkę

Wybrane składniki zalej spirytusem 70% lub połączeniem spirytusu 95% z wódką 40% tak, aby całkiem zakryć je płynem. Następnie wystarczy zlać powstały nalew i zasypać resztę składników cukrem. Syrop, który powstanie należy połączyć z nalewem i trunek gotowy.

Innym, łatwym sposobem jest także jednoczesne zasypanie owoców cukrem i zalanie ich alkoholem. Należy regularnie mieszać naczynie z nalewką i odczekać pewien czas, ponieważ proces maceracji, w przypadku różnych produktów, może trwać od kilku dni, nawet do 3 miesięcy. Nalewki z owoców wymagają przechowywania w ciepłym i słonecznym miejscu, natomiast nalewki z ziół, chłodnego i ciemnego pomieszczenia.

Zdjęcie Trzy lecznicze nalewki, które przygotujesz w domu. Warto je mieć w spiżarni #2

Nalewka z dzikiej róży

Składniki:
1 kg owoców róży
0,5 l spirytusu
0,5 l wódki
0,5 kg cukru
5 goździków
duży słój (co najmniej 2 litrowy)

Owoce umyj, osusz i ponakłuwaj szpilką, umieść w słoiku, zasyp cukrem, dodaj goździki i zalej alkoholem. Pozostaw w ciepłym miejscu na 4-6 tygodni, co kilka dni mieszaj. Następnie przecedź przez gazę i rozlej do butelek.
Nalewka z dzikiej róży zawiera mnóstwo witaminy C,E,K, P. Wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed infekcjami i chorobami, to doskonały sposób na walkę z przeziębieniem i grypą.

Zdjęcie Trzy lecznicze nalewki, które przygotujesz w domu. Warto je mieć w spiżarni #3

Nalewka z malin

Składniki:

1 kg świeżych malin
0,5 l spirytusu
0,5 l wódki
0,5 kg cukru
duży słój (co najmniej 2 litrowy)

Maliny umieść w dużym słoju, zasyp cukrem i zalej alkoholem. Co kilka dni potrząsaj słojem, odstaw go w ciepłe i słoneczne miejsce. Po 6 tygodniach nalewka będzie gotowa. Po tym czasie przecedź ją i przelej do butelek.
Nalewka z malin polecana jest do walki z sezonowymi przeziębieniami, dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn i łagodzi bóle miesiączkowe.

Zdjęcie Trzy lecznicze nalewki, które przygotujesz w domu. Warto je mieć w spiżarni #4

Nalewka z aronii

Składniki:

1 kg owoców aronii
200 liści wiśni

1 kg cukru

1 cytryna

1 l spirytusu

Owoce aronii zagotuj razem z liśćmi wiśni, sok ostudź i dodaj do niego cukier oraz cytrynę. Całość zalej spirytusem i odstaw na około 2 miesiące.
Nalewka z aronii polecana jest na nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu, pozytywnie wpływa na wzrok i stanowi cenne źródło witaminy C.