Lifestyle

Co dziecko dziedziczy po ojcu? Podpowiadamy!

Katarzyna

Sept. 8, 2021, 6:17 p.m.

Co dziecko dziedziczy po ojcu? Podpowiadamy!

Każdy z rodziców wyczekuje narodzin swojego potomka, który jest "połączeniem" dwóch osób. Jakie cechy dziedziczy się po tacie? Podpowiadamy!

Zdjęcie Co dziecko dziedziczy po ojcu? Podpowiadamy! #1

Narodziny dziecka 

Narodziny dziecka to jeden z najszczęśliwszych dni w życiu rodziców. Na pewno zastanawiają się oni, jakie cechy odziedziczy po nich. Wygląd, kolor włosów czy oczu to jedne z cech, które dziedziczymy po rodzicach. Niestety natura nie pozwoliła na otrzymanie cech mamy i taty po równo, dlatego zazwyczaj dziecko jest bardziej podobne do jednego lub drugiego rodzica.

Genetyka

Badania nad genetyką i dziedziczeniem prowadzone są już od kilku lat. Na ich podstawie można stwierdzić, że cechy osobowości danego człowieka są uzależnione w 40% od genów. Takie cechy jak poczucie humory czy iloraz inteligencji dziedziczymy nie tylko po rodzicach, ale również po dziadkach i dalszych przodkach. Okazuje się, że niektóre cechy są dziedziczone w zależności od płci. Badania nad dziedziczeniem wykazały, że uwarunkowania genetyczne sprawiają, że niektóre cechy są przenoszone tylko w linii żeńskiej, a inne jedynie w męskiej. Co więc dziedziczymy po ojcu? Między innymi płeć.

Ojciec decyduje o płci dziecka

Badania wykazały, że to ojciec jest odpowiedzialny za płeć dziecka. Matka potomkowi przekazuje chromosom X, a ojciec natomiast chromosom X lub Y. Kombinacja chromosomów XY powoduje, że rodzi się chłopiec, a XX – dziewczynka.

Niektóre choroby

Naukowcy odkryli również, że to w linii męskiej występuje zapadalność na niektóre choroby genetyczne. W tym wypadku można tu wymienić ślepotę barw, która jest częściej spotykana u chłopców niż dziewczynek. Ojciec w genach może również przekazać potomkowi hemofilię, która sprawia, że układ krwionośny jest upośledzony, co objawia się problemami z krzepnięciem krwi.

Kolor oczu

Można wymienić szereg fenotypów, czyli cech związanych z wyglądem zewnętrznym, które ojciec przekazuje dziecku poprzez materiał genetyczny. Jeśli ojciec ma brązowe tęczówki oczy, to jego potomek w 50% będzie miał taką samą barwę oczu. Ciemne kolory bowiem są cechą dominującą, dlatego znacząca część społeczeństwa ma ciemne tęczówki oczu. Ojciec o brązowych oczach, a matka o niebieskich raczej nie spłodzą dziecka o zielonych oczach. 

Kształt ust i włosów

Po ojcu dziecko dziedziczy również kształt warg. Przyglądając się partnerowi, jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem dowiedzieć się jakie usta będzie miało nasze dziecko. Po tacie dziedziczymy również strukturę i kolor włosów, gdyż również są to geny dominujące.

Zdjęcie Co dziecko dziedziczy po ojcu? Podpowiadamy! #2

Wzrost oraz budowa sylwetki

Po ojcach dziedziczymy również sylwetkę i wzrost. Jeśli tato jest niskim facetem z brzuszkiem, to dziecko również nie będzie zbyt wysokie. Filigranowe i wysokie córki czy synów będą mieli mężczyźni wysocy i smukli.

Dołeczki w policzkach

Okazuje się w "spadku" ojcowie mogą przekazać dziecku również dołeczki w policzkach. Jeśli są ich posiadaczami to bardzo prawdopodobne, że jego dzieci również będą miały tę uroczą cechę.

Zdjęcie Co dziecko dziedziczy po ojcu? Podpowiadamy! #3

Cechy charakteru

Według naukowców i przeprowadzonych badań o dziedziczeniu, dzieci mogą po rodzicach przejąć również niektóre cechy charakteru. Okazuje się, że jeśli ojciec jest duszą towarzystwa i potrafi zabawić znajomych to syn lub córka również odziedziczą po nim te cechy. Odwaga to również cecha, którą dzieci przejmują po ojcu i jeśli tato nie boi się podejmować trudnych decyzji i wyzwań, to dziecko również będzie skłonne do podejmowania ryzyka i działań. Bardzo często można również zauważyć, że małe dzieci śpią tak samo, jak ich ojcowie. Ulubiona pozycja spania również zostaje przekazana nam w materiale genetycznym.