Bitwa genów: Co dziedziczymy po mamie, a co po tacie? Naukowcy odkrywają tajemnicę!

Martyna P.
Dziecko
06.09.2023 10:11
Bitwa genów: Co dziedziczymy po mamie, a co po tacie? Naukowcy odkrywają tajemnicę!

Rodzice często zastanawiają się, co dziedziczą po nich dzieci. Naukowcy przyjrzeli się tej kwestii i stworzyli zestawienie cech i zachowań dziedziczonych po mamie i tacie.

Czyje geny bardziej wpływają na indywidualność dziecka?

Sprawie dziedziczenia po rodzicach przyjrzeli się między innymi naukowcy z Cambrige. Wyniki zostały opublikowane na łamach „Cell Metabolism”.

Badania wskazują na to, że dzieci w łonie matki wykorzystują kopię genu dziedziczonego po tacie w celu „zmuszenia” matki do uwolnienia dużej ilości składników odżywczych.

Badacze uważają, że geny pochodzące od ojca wspierają wzrost płodu, a a geny pochodzące od marki go ograniczają.

We wnioskach zwrócono również uwagę, że geny dziedziczone po ojcach w większym stopniu na naszą indywidualność.

Co dzieci dziedziczą po matce?

Naukowcy z University of Bath wykonali szereg badań na myszach. Wykazali oni, że gen (Grb10) dziedziczony po matce ogranicza rozwój dziecka, co skutkuje szczuplejszym ciałem.

Wyniki badań wskazują również, że jeśli matka ma niski poziom serotoniny to następuje duże prawdopodobieństwo, że u dziecka wystąpi zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Niestety są też badania, które wskazują, że córka może odziedziczyć po matce skłonność do depresji. Chłopcy natomiast mogą odziedziczyć po matce skłonność do wypadania włosów.

Zdjęcie Bitwa genów: Co dziedziczymy po mamie, a co po tacie? Naukowcy odkrywają tajemnicę! #1

Co dzieci dziedziczą po tacie?

Dr Catherine Dulac i dr Christopher Gregg (Uniwersytet Harvarda) wykonali badania na myszkach, które wykazały, że w życiu płodowym dominujące są geny matki. W kolejnym etapie dominują geny pochodzące od taty. Wpływ genów ojca może otrzymywać się nawet w życiu dorosłym. Ich aktywność rejestrowana jest w korze mózgowej. Odpowiada ona na myślenie, rozumowanie, mówienie i tworzenie.

Badania naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii wykazały, że Gen (Dlk1), który dziedziczony jest po ojcu stymuluje odkładanie tłuszczu przez co rodzące się dzieci mogą mieć większa masę ciała.

Wariant genu H19, który pochodzi od ojca może prowadzić do rozwoju cukrzycy, chorób układu krążenia i zaburzeń metabolicznych.

Geny pochodzące od ojców mogą również wpływać na płodność kobiet.

Co decyduje o płci dziecka?

Płeć dziecka jest determinowana przez chromosomy płci, a dokładniej przez parę chromosomów płci, którą dziecko dziedziczy od swoich rodziców.

Kobiety mają dwie kopie chromosomu X (XX), podczas gdy mężczyźni mają jedną kopię chromosomu X i jedną kopię chromosomu Y (XY).

Matka przekazuje jedno z jej dwóch chromosomów X, podczas gdy ojciec przekazuje albo swój chromosom X, albo Y. Jeżeli ojciec przekazuje chromosom X, dziecko będzie płci żeńskiej (XX). Jeżeli przekazuje chromosom Y, dziecko będzie płci męskiej (XY).

W tym kontekście, można powiedzieć, że to ojciec decyduje o płci dziecka, ponieważ to on dostarcza chromosom, który różni się od chromosomu matki (Y zamiast X).

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną