Ciąża jest "zaraźliwa". Czy to w ogóle możliwe? Naukowcy potwierdzają

Ciąża jest "zaraźliwa". Czy to w ogóle możliwe? Naukowcy potwierdzają

Statystyki twierdzą, że w 2010 roku w USA osiągnięto rekordową liczbę ciąż, aż 6,2 miliona. Niedawno powstało nowe odkrycie naukowe, które mogłoby wyjaśniać to zjawisko.

Zdjęcie Epidemia ciąży? Czy to w ogóle możliwe? Naukowcy potwierdzają #1

Ciąża

W 2014 roku czasopismo American Sociological Association wydało publikację, według której ciąża może być zaraźliwa. To bardzo zaskakujący wniosek. Specjaliści w publikacji podzielili się również przypuszczeniami, skąd wzięły się takie twierdzenia.

Badania

Badanie nad tym zjawiskiem zaczęły się w 1990 i trwały 10 lat. Aż do 2000 roku. Przez ten zaskakująco długi okres naukowcy przeanalizowali dane 1720 kobiet. Analiza pozwoliła na wyłonienie trendu – ponad połowa badanych kobiet urodziła dziecko przed końcem eksperymentu.

Co z tego wynika?

Kobiety były poddawane wywiadom, w których często opowiadały o swoich więzach z przyjaciółkami. Okazało się, że jeśli bliska osoba kobiety jest w ciąży, to ona sama zaczyna odczuwać potrzebę urodzenia dziecka. Działanie ludzkie bardzo często jest pretendowane tym, co się dzieje w naszym najbliższym otoczeniu.

Podsumowanie

W skrócie mówiąc, jeśli Twoja przyjaciółka jest w ciąży, to Ty również możesz zacząć odczuwać taką chęć. Im więcej bliskich Ci kobiet jest w ciąży, tym większą odczuwasz potrzebę.

Zdjęcie Epidemia ciąży? Czy to w ogóle możliwe? Naukowcy potwierdzają #2

Jak to wytłumaczyć?

Więzy przyjaźni bardzo mocno wpływają na nasze decyzje życiowe. Co więcej, gdy osoba, którą lubisz, jest w ciąży, to zaczynasz mieć pozytywne odczucia co do tego stanu.

Takie działanie jest podświadome.

Jeśli dana kobieta bała się dotychczas macierzyństwa, to widząc swoją przyjaciółkę w roli przyszłej matki, będzie myśleć, że skoro ona sobie da radę to ja też. Dodatkowo może odczuwać presję, myśleć, że pozostaje w tyle.

Chęć dzielnie się doświadczeniami ma również duży wpływ na „zaraźliwość” ciąży.

Rodzeństwo

Naukowcy doszli do wniosku, że owa „zaraźliwość” nie działa w przypadku sióstr. Tłumaczy się to tym, że często z siostrą nie jesteśmy aż tak blisko związane, jak z przyjaciółkami.

Elżbieta