Częściowe zniesienie ograniczeń. Jakie zakazy usuną od poniedziałku?

Częściowe zniesienie ograniczeń. Jakie zakazy usuną od poniedziałku?

W związku z globalną pandemią i rosnącą liczbą zachorowań również w naszym kraju, rząd postanowił nałożyć na obywateli sporo ograniczeń związanych z poruszaniem się w przestrzeni publicznej. Od dziś, czyli od poniedziałku, część z nich przestaje obowiązywać. Jaki zakazy zostały zniesione?

Zdjęcie Częściowe zniesienie ograniczeń. Jakie zakazy usuną od poniedziałku? #1

W niedzielę rząd opublikował w Dzienniku Ustaw częściowe zniesienie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Jest to pierwszy, z czterech etapów “nowej normalności”.

Etap I

-Pierwszy etap zniesienia obostrzeń przypada na dziś, czyli 20 kwietnia. Zakłada on zniesienie zakazu przebywania z parkach i lasach w celach rekreacyjnych. W lasach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa.

-Dzieci od 13 roku życia mogą samodzielnie wychodzić na zewnątrz. Bez osoby dorosłej.

-W pojazdach nie trzeba zasłaniać ust i nosa pod warunkiem, że jedziemy w nim sami, ewentualnie z jednym dzieckiem do 4 roku życia, lub, że w pojeździe jadą osoby, które mieszkają razem.

-Podczas mszy w kościele może znajdować się jedna osoba na 15 m kwadratowych powierzchni. Natomiast w pogrzebie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób.

-W sklepach o powierzchni mniejszej niż 100 m kwadratowych mogą znajdować się 4 osoby na jedną kasę. Natomiast w większych sklepach obowiązuje ta sama zasada, co w kościele - 1 osoba na 15 m kwadratowych.

-Sklepy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 będą otwarte wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia. Wcześniej godziny dla seniorów obowiązywały także w weekendy.

Zdjęcie Częściowe zniesienie ograniczeń. Jakie zakazy usuną od poniedziałku? #2

-Warto pamiętać, że wciąż obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa w sklepach i innych miejscach wspólnego użytku. Nie wolno również zapominać o zasadzie trzymania odstępu 2 metrów od innej osoby.

Kolejne etapy

Premier Morawiecki zaznacza, że kolejne etapy znoszenia ograniczeń będą wchodzić w życie dopiero wtedy, gdy liczba zachorowań w Polsce zacznie stopniowo spadać.true

Polecane