Akcja „Korona z Głowy” - o co w niej chodzi?

Akcja „Korona z Głowy” - o co w niej chodzi?

Kreatywność młodych ludzi czasami nie zna granic. Tym bardziej w czasie pandemii koronawirusa każdy pomysł, który może pomóc w walce z tym wirusem, jest na wagę złota. Zespół złożony z młodych lekarzy znalazł sposób, jak pomóc w przepływie informacji pomiędzy popytem a podażą na potrzeby związane z koronawirusem.

Zdjęcie Akcja „Korona z Głowy” - o co w niej chodzi? #1

Jak pomóc szpitalom?

Społeczeństwo w czasie kryzysu potrafi zjednoczyć siły i stanąć do walki z wrogiem, który w tym wypadku przybrał formę wirusa. Pojawiło się bardzo dużo inicjatyw społecznych, które pomagają instytucjom służby zdrowia w przeróżny sposób.

Najgorsza sytuacja panuje w szpitalach, które całe zostały przekształcone na jednostki zakaźne. Takie miejsca codziennie przyjmują nowych zakażonych, przez co bardzo odczuwają braki w sprzęcie medycznym czy środkach ochrony osobistej. Na ratunek idą im studenci z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, którzy wymyślili akcję dotąd niespotykaną. Rozpoczęli oni wolontariat pod nazwą „KORONALIA UMP” oraz inicjatywę „Korona z Głowy”. Chodzi w nich o to, że osoby, które chcą pomóc, a nie wiedzą jak, zgłosiły się do nich. Studenci posiadają narzędzia oraz możliwości, które umożliwią im sprawdzenie, co i gdzie jest najbardziej potrzebne.Przejrzysta strona internetowa

Akcja ta działa na zasadzie strony internetowej (koronazglowy.pl), gdzie przedstawiciele placówek medycznych mogą zgłaszać swoje potrzeby np. na środki ochrony osobistej. Z drugiej strony firmy, instytucje, organizacje i osoby prywatne mogą oferować tam swoją pomoc. Studenci po zebraniu tych informacji, starają się jak najlepiej rozdysponować zebrane środki.

Zdjęcie Akcja „Korona z Głowy” - o co w niej chodzi? #2

Do przechowywania wszelkich zasobów posiadają magazyny w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a za niedługo mają dołączyć również kolejne miasta. Studenci zaopatrują szpitale oraz inne placówki medyczne przede wszystkim w maseczki, gogle ochronne, płyny do dezynfekcji, przyłbice, rękawiczki jednorazowe, a także czepki i ochraniacze na buty. Wysyłanie jednej paczki z potrzebnymi artykułami do danej placówki, pozwala na zmniejszenie ilości dostaw oraz osób kontaktowych, jakie miały by styczność z personelem medycznym.

Cała Polska pomaga

Wiele osób pomaga poprzez szycie maseczek ochronnych. Firmy posiadające odpowiednią infrastrukturę drukują przyłbice na drukarkach 3D lub kombinezony ochronne. Na stronie można przeczytać prawdziwe i rzetelne informacje na temat koronawirusa. Powstała również aplikacja, która na podstawie wywiadu epidemiologicznego pozwala ocenić ryzyko zachorowania na COVID-19. Podpowiada ona również, kiedy powinno się zgłosić do lekarza, a kiedy pozostać w domu.true

Polecane