Koronawirus: czym są choroby współistniejące?

Koronawirus: czym są choroby współistniejące?

W Polsce od jakiegoś czasu mamy do czynienia z wirusem z Wuhan. Bardzo często razem z nim w wypowiedziach pojawia się wzmianka o „chorobach współistniejących”. Czym są i u kogo mogą one wystąpić?

Zdjęcie Koronawirus: czym są choroby współistniejące? #1

Wielochorobowość

Choroby współistniejące to inaczej wielochorobowość. Oznacza to występowanie u jednej osoby dwóch lub większej ilości schorzeń naraz. Wielochorobowość można również nazwać schorzeniami współistniejącymi. Według dr n. med. Karolina Piotrowicz głównym czynnikiem ich występowania jest wiek. Wraz z upływem lat zaczynają się pojawiać choroby przewlekłe oraz inne problemy zdrowotne, które są związane głównie z podeszłym wiekiem. W gazecie „Journal of Comorbidity” został opublikowany artykuł w oparciu o przeprowadzone badania. Według niego choroby współistniejące posiada około 95% ludzi w wieku powyżej 65 lat. Można je jednak zauważyć już w osób w wieku produkcyjnym.

Czynniki ryzyka

Nie zostały jeszcze sprecyzowane czynniki ryzyka jakie wpływają na rozwijanie się chorób współistniejących. Jednak oprócz wieku można tu wymienić również przewlekłe zakażenia, stany zapalne czy zaburzenia metaboliczne. Do tej grupy można dodać również zmiany ekologiczne, podatność genetyczną i czynniki jatrogenne, czyli nieprawidłowości personelu medycznego, które negatywnie wpływają na pacjenta. Według badania przeprowadzonego w Finlandii predyspozycją do wystąpienia wielochorobowości u ludzi zdrowych jest palenie tytoniu, brak aktywnego stylu życia, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze.

Zdjęcie Koronawirus: czym są choroby współistniejące? #2

Inne choroby a choroby współistniejące

Odmienne schorzenia powodują, że mogą zaistnieć choroby współistniejące. Gdy cierpimy na niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową, możemy również zachorować na niedokrwistość serca, migotanie przedsionków, nadwagę, cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Jeśli chorujemy natomiast na różne wady serca, wtedy może pojawić się również u nas nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, zaburzenia psychiczne i neurologiczne lub przewlekłe choroby płuc, a nawet może dojść do udaru mózgu. U osób cierpiących na nowotwory choroby współistniejące również mogą się pojawić. Choroby reumatyczne sprzyjają pojawianiu się chorób serca i naczyń, toczniem i łuszczycowym zapaleniem stawów. U osób cierpiących na niewydolność nerek chorobą współistniejącą jest choroba wieńcowa.

Wielochorobowość a koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. W około 80 proc. przypadków zarażenie wywołane koronawirusem ma łagodne objawy. Mogą jednak wystąpić czynniki, które spowodują, że choroba będzie miała cięższy przebieg i może doprowadzić nawet do śmierci. Według lekarza Łukasza Durajskiego, bardziej znanego jako „Doktorek Radzi”, chorzy dodatkowo na inne schorzenia mają większe ryzyko zakończenia się zakażenia śmiercią. Najwyższe ryzyko śmierci występuje u osób chorujących na choroby serca (10,5 proc.), cukrzyce (7,3 proc.), przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (6,3 proc.) oraz nadciśnienie i nowotwory. Najbardziej narażone są osoby po 80 roku życia. Na dzień 17.03.2020 w Polsce na koronawirusa zmarło 5 osób, jednak każda z nich miała choroby współistniejące, które w połączeniu z koronawirusem doprowadziły do jej zgonu.true

Polecane