Zamknięte sklepy w galeriach, restauracje i puby. ITAKA odwołuje wszystkie wycieczki

Zamknięte sklepy w galeriach, restauracje i puby. ITAKA odwołuje wszystkie wycieczki

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki z piątku na sobotę zostaną zamknięte niektóre sklepy w centrach handlowych. W galeriach będą otwarte tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Miejsca takie jak bary, puby czy kasyna będą nieczynne. Poza galeriami sklepy będą otwarte normalnie. Punkty gastronomiczne w galeriach będą mogły prowadzić działalność ale tylko na zasadzie przygotowywania posiłków na wynos lub na dowóz.

Zdjęcie Zamknięte sklepy w galeriach, restauracje i puby. Itaka odwołuje wszystkie wycieczki #1

Najważniejsze zadanie

Na piątkowej konferencji premier powiedział, że obecnie najważniejszym zadaniem jest zahamowanie przyrostu nowych przypadków zakażenia, aby nie powtórzyć sytuacji jaka panuje obecnie we Włoszech. Takie działania mają na celu zwiększenie poziomu naszego bezpieczeństwa oraz zadbanie o nasze zdrowie. Premier powiedział również, że będą podejmowanie odpowiednie kroki, które pozwolą na utrzymanie bezpieczeństwa Polaków. Są to między innymi kontrole na granicach oraz wprowadzenie stanu epidemicznego.

Odwoływanie zgromadzeń

Wszelkie zgromadzenia o charakterze publicznym, państwowym lub religijnym mające powyżej 50 osób są odwoływane. Chodzi tu o zebrania na świeżym powietrzu ale również i te w budynkach. Ma to ustrzec ludzi przed możliwością zakażenia się koronawirusem. „To racjonalny kompromis. Trudny, ale racjonalny. Trzeba wyważyć między komfortem życia a bezpieczeństwem Polaków. Niestety spodziewamy się w najbliższych dniach fali zachorowań. Bez tych decyzji ta fala mogłaby się wymknąć spod kontroli. Nie możemy na to pozwolić" - powiedział premier. Zaapelował również do dzieci i młodzieży i prosił, aby zostali oni w domach. Pracownikom natomiast radził, aby zachowywali ścisłe zasady higieny w swoim miejscu pracy. Przede wszystkim chodzi o mycie rąk i w miarę możliwości częstą dezynfekcję stanowisk pracy.

Zdjęcie Zamknięte sklepy w galeriach, restauracje i puby. Itaka odwołuje wszystkie wycieczki #2

Nie czas na zabawę

Minister Zdrowia mówił natomiast tak:

„Od tego, jak się teraz zachowamy, zależy los naszych najbliższych. To nie jest czas na zabawę, to czas na wspólne racjonalne działanie, by przerwać ten pas transmisyjny przenoszenia zarażenia z człowieka na człowieka” - mówił.

Napomniał również, że jest to najlepszy czas na wprowadzenie tak ostrych zasad i prosił o kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Dziękował też wszelkim służbom sanitarnym i szpitalnym oraz samorządom. Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że jeszcze dziś zostaną wprowadzone ścisłe kontrole na granicach, obostrzenia dla osób spoza Polski oraz kwarantanna. "Mimo, że są to trudne decyzje to jednak musiały one zostać podjęte"- mówił.

Itaka odwołuje wycieczki

Itaka informuje o zawieszeniu ze skutkiem natychmiastowym wszystkich wyjazdów organizowanych przez Biuro Podróży ITAKA do 15.04.2020 – ogłosił na Twitterze wiceprezes Itaki Piotr Henicz.Co ważne, wszystkie osoby, które obecnie są na wyjeździe poprzez biuro Itaka, mają zagwarantowane powroty do kraj. Po przekroczeniu granicy będą jednak musieli odbyć 14-dniową kwarantannę w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Katarzyna

true

Polecane