Jak napisać dobre CV i znaleźć pracę marzeń?

Patrycja

Lifestyle

March 11, 2020, 9:13 a.m.

Jak napisać dobre CV i znaleźć pracę marzeń?

Gdy szukasz pracy, pierwszym krokiem jest przygotowanie swojego życiorysu. Jak napisać CV, które przyciągnie pracodawcę i da szansę na zatrudnienie? Jakie informacje w nim umieścić, a jakie lepiej pominąć? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Zdjęcie Jak napisać dobre CV i znaleźć pracę marzeń? #1

Aktualne dane kontaktowe

Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób popełnia ten błąd i zapomina o podaniu danych kontaktowych! Pamiętaj, aby w CV umieścić aktualny numer telefonu i adres mailowy. Po rozesłaniu CV staraj się być dostępny pod telefonem i regularnie sprawdzaj swoją skrzynkę, ponieważ gdy rekruter nie będzie mógł się z Tobą skontaktować, szansa na pracę może przepaść.

Stosowne zdjęcie

Choć zdjęcie w CV jest nieobowiązkowe, pracodawca potraktuje je jako dodatkowy atut. Wybierz zdjęcie formalne, jak do dokumentów lub biznesowe (zdjęcie na jasnym tle w odpowiednim stroju).
Nie dodawaj zdjęć całej sylwetki, z wakacji, w towarzystwie innych osób lub selfie. To nieprofesjonalne i robi złe wrażenie!

Błędy ortograficzne

Wszyscy popełniamy błędy, jednak przed wysłaniem CV upewnij się, że nie zawiera ono pomyłek ortograficznych, gramatycznych i interpunkcyjnych. Rażące błędy nie zrobią dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy, zwłaszcza jeśli aplikujesz do pracy, w której będziesz musiał wypowiadać się pisemnie.

Doświadczenie zawodowe

To najważniejsza rubryka w całym dokumencie! Doświadczenie uszereguj chronologicznie, zaczynając od ostatniego miejsca pracy. Pochwal się swoimi osiągnięciami zawodowymi, pomiń prace nieistotne dla danego stanowiska.

Zdjęcie Jak napisać dobre CV i znaleźć pracę marzeń? #2

Umiejętności i zdolności

Wymień umiejętności i kompetencje, które posiadasz. Jeśli znasz język obcy lub masz prawo jazdy, koniecznie o tym wspomnij. Skup się na zdolnościach, które przydadzą Ci się w danej pracy.

Certyfikaty i szkolenia

Brałaś udział w kursach i szkoleniach? Masz certyfikaty i dodatkowe uprawnienia? Nie zachowuj tego dla siebie, poinformuj o nich przyszłego pracodawcę.

Zainteresowania

Jeśli masz ciekawe lub nietypowe hobby, to odpowiednie miejsce, żeby o tym wspomnieć. Nie wymyślaj dziwnych zainteresowań, istnieje szansa, że rekruter będzie się na tym znał i zada Ci pytania, przez które najesz się wstydu. Nie rozpisuj się, więcej na ten temat zawsze możesz opowiedzieć podczas rozmowy o pracę.

Klauzula o ochronie danych osobowych

Pamiętaj, żeby na końcu umieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych- bez niej CV nie może zostać rozpatrzone w procesie rekrutacji.

Zdjęcie Jak napisać dobre CV i znaleźć pracę marzeń? #3

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, pamiętaj, że pracodawca poświęca zaledwie kilka sekund na przejrzenie każdego CV! Zadbaj o to, żeby Twoje było warte zapamiętania!