Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Patrycja

Człowiek

09.03.2022 10:49

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Wiele osób, które wchodzą na rynek pracy zastanawia się, jak zdobyć zatrudnienie bez doświadczenia. Czy to w ogóle możliwe? Podpowiadamy jak znaleźć pracę gdy dopiero zaczynasz swoją zawodową przygodę!

Każdy kiedyś zaczynał

Każdy osoba, która dopiero wchodzi na rynek pracy odczuwa stres i martwi się, czy znajdzie zatrudnienie. Zwłaszcza, gdy nie ma żadnego doświadczenia zawodowego. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał! Podpowiadamy, jak znaleźć pracę bez doświadczenia i jak przekonać do siebie pracodawcę.

Zdjęcie Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? #1

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Przygotuj CV

Zadbaj o to, żeby od początku właściwie się prezentować. Przygotuj CV i pamiętaj, żeby umieścić w nim poprawne i aktualne dane kontaktowe oraz stosowne zdjęcie. Opisz wykształcenie, umiejętności i zdolności, określ poziom znajomości języków obcych, wymień dodatkowe certyfikaty i uprawnienia. Dołącz klauzulę o ochronie danych osobowych. Zwróć uwagę na to, żeby CV przyciągało uwagę, nie zawierało błędów, ani pomyłek.

Profil w Internecie

Nie zapomnij o założeniu profesjonalnego profilu na portalu LinkedIn. Sprawdź swoje media społecznościowe. Usuń lub ogranicz widoczność prywatnych informacji, czy postów, które mogą Cię dyskredytować w oczach przyszłego pracodawcy. Usuń zdjęcia z zakrapianych imprez, niestosowne komentarze, czy posty.

Postaw na umiejętności

Jeśli wiesz, jakie stanowisko Cię interesuje, dowiedz się o nim, jak najwięcej i samodzielnie zdobądź, jak najwięcej umiejętności z nim związanych. Bierz udział w kursach i warsztatach, rób certyfikaty i dyplomy. Ucz się języków i zdobywaj wiedzę, to Ci się opłaci!

Zacznij od podstaw

Na początku wiele osób zaczyna jako wolontariusz, praktykant, stażysta albo freelancer. To dobry sposób na zdobycie doświadczenia i niezbędnych kwalifikacji, które potem pozwolą Ci otrzymać pracę marzeń. Kolejny pracodawca zwróci uwagę na to, że się starasz i podjąłeś już jakieś działania w zdobyciu doświadczenia.

Dbaj o kontakty zawodowe

Buduj sieć kontaktów zawodowych. Zadbaj o to, aby Twoi znajomi wiedzieli, że szukasz pracy. Być może któryś z nich będzie wiedział o wolnym stanowisku lub poleci Cię pracodawcy.

Zdjęcie Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? #2

Chodź na rozmowy o pracę

Wysyłaj CV i chodź na rozmowy o pracę. Rób to nawet, jeśli wydaje Ci się, że nie otrzymasz jakiejś posady, ponieważ nie spełniasz wszystkich wymagań. Dzięki temu zdobędziesz wprawę. To sprawi, że w przyszłości będziesz mniej się denerwował i stresował na rozmowie o pracę, na której naprawdę będzie Ci zależeć.

Stań się ekspertem

Naucz się wszystkiego, co jest związane z Twoim zawodem i branżą, w której chcesz pracować. Przed rozmową o pracę poczytaj o firmie, dowiedz się, czym się zajmuje, poznaj najważniejsze fakty i informacje.