Zbyt długie parzenie herbaty jest szkodliwe! Jak to robić poprawnie?

Patrycja

Kulinaria

05.03.2020 21:30

Zbyt długie parzenie herbaty jest szkodliwe! Jak to robić poprawnie?

Praktycznie każdy z nas pije herbatę. Jednak podczas jej parzenia wiele osób popełnia błędy, przez które traci ona swój smak, aromat i właściwości. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów herbat, a każda z nich wymaga innego sposobu przygotowania.
Jakich błędów nie popełniać, aby wydobyć pełnię smaku z herbaty?

Zdjęcie Zbyt długie parzenie herbaty to błąd. #1

Przygotowywanie herbaty

Podczas przygotowania herbaty, trzeba zwrócić uwagę na to, ile czasu i w jakiej temperaturze powinny parzyć się jej poszczególne gatunki, np. herbaty zielone parzy się przez 2-3 minuty w 80°C, herbaty czarne przez 3-5 minut w 95°C, a herbaty ziołowe przez 3-6 min w 99°C.

Należy pamiętać o tym, żeby podczas spożywania napoju, wyciągnąć torebkę z naczynia. Po zaparzeniu herbaty, nie pozostawiaj liści w napoju, ponieważ negatywnie wpłynie to na jej smak. Nie zalewaj herbaty wrzątkiem, odczekaj chwilę po zagotowaniu wody. Herbaty przechowuj w szczelnych pojemnikach, chroniących przed wilgocią.

Zdjęcie Zbyt długie parzenie herbaty to błąd. #2

Długie parzenie herbaty jest błędem

Za długie parzenie herbaty sprawia, że z naparu wytrącają się garbiniki, przez co staje się gorzki, a nawet kwaskowaty. Dlatego wydaje nam się, że jest mocniejszy i zawiera więcej teiny. Jednak moc napoju zależy tak naprawdę od gatunku herbaty, wielkości liści, miejsca jej uprawy, typu przetworzenia, a nie od czasu parzenia.

Długo parzona czarna herbata wcale bardziej nas nie pobudzi, a wręcz straci swoje właściwości. To właśnie w początkowym momencie parzenia, z liści wytraca się teina, która ma działanie energetyzujące i pobudzające. Zatem jeśli chcesz uzyskać mocniejszy napar, użyj więcej suszu.

Zdjęcie Zbyt długie parzenie herbaty to błąd. #3

Pamiętaj, żeby herbatę parzyć dokładnie tyle czasu, ile wymaga dany rodzaj. Wtedy będziesz mógł się nią delektować, ciesząc jej niepowtarzalnym smakiem i aromatem.