Data ważności na opakowaniu produktu jest dla nas ważną wskazówką. Czasem jednak przechowujemy jedzenie bez opakowań i nie mamy do niej dostępu. Bywa też tak, że niektóre produkty przechowujemy w nieodpowiedni sposób, co może zdecydowanie skrócić ich przydatność do spożycia. Warto więc poznać kilka sposobów na samodzielne określanie świeżości produktów.
Mięso, wędliny i kiełbasy
Nieświeże mięso i wędliny z pewnością wyczujesz nosem. Zepsute produkty mięsne wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Jednak mogą być one nieświeże jeszcze zanim zaczną charakterystycznie pachnieć. Warto sprawdzić na przykład powierzchnię mięsa, wędlin i kiełbas. Jeśli są one śliskie – lepiej już ich nie jedz. W przypadku wędlin może okazać się, że brzegi plasterków są wysuszone i pomarszczone. To też świadczy o nieświeżości.
Jajka
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? Jeśli nie mamy dostępu do opakowania z datą ważności, możemy zrobić prosty test. Wystarczy umieścić jajko w szklance z wodą. Jeśli jajko opadnie na dno, jest świeże. Jeśli jednak wypłynie na powierzchnię – lepiej go nie jeść.
Proszek do pieczenia
Wymieszaj łyżeczkę proszku do pieczenia w 1/4 szklanki wody. Jeśli proszek do pieczenia reaguje z wodą i się pieni – jest świeży.
Drożdże
Określenie świeżości drożdży jest bardzo proste. Potrzebujesz szklankę z wrzątkiem i kawałek drożdży. Umieść drożdże w szklance z wodą i zobacz co się stanie. Jeśli drożdże wypłyną na wierzch, to znaczy, że są świeże. Warto też zwrócić uwagę na kruchość – jeśli drożdże bez problemu rozpadają się na mniejsze kawałki, można je spożywać.
Masło
Świeżość masła najlepiej określić sprawdzając jego zapach. Jeśli masło pachnie inaczej, niż powinno – wyrzuć je.
Ryby
Świeża ryba powinna mieć błyszczące i przejrzyste oczy, a ich skrzela powinny mieć wyraźny czerwony odcień. Warto też dotknąć mięso ryby. Jeśli jest mało sprężyste, zbyt miękkie – wybierz inną sztukę.