Zjeść czy wyrzucić? ŚWIEŻOŚĆ PRODUKTÓW. Sprawdź ją za pomocą tych trików!

Zjeść czy wyrzucić? ŚWIEŻOŚĆ PRODUKTÓW. Sprawdź ją za pomocą tych trików!

Data ważności na opakowaniu produktu jest dla nas ważną wskazówką. Czasem jednak przechowujemy jedzenie bez opakowań i nie mamy do niej dostępu. Bywa też tak, że niektóre produkty przechowujemy w nieodpowiedni sposób, co może zdecydowanie skrócić ich przydatność do spożycia. Warto więc poznać kilka sposobów na samodzielne określanie świeżości produktów.

Mięso, wędliny i kiełbasy

Nieświeże mięso i wędliny z pewnością wyczujesz nosem. Zepsute produkty mięsne wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Jednak mogą być one nieświeże jeszcze zanim zaczną charakterystycznie pachnieć. Warto sprawdzić na przykład powierzchnię mięsa, wędlin i kiełbas. Jeśli są one śliskie – lepiej już ich nie jedz. W przypadku wędlin może okazać się, że brzegi plasterków są wysuszone i pomarszczone. To też świadczy o nieświeżości.

Jajka

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? Jeśli nie mamy dostępu do opakowania z datą ważności, możemy zrobić prosty test. Wystarczy umieścić jajko w szklance z wodą. Jeśli jajko opadnie na dno, jest świeże. Jeśli jednak wypłynie na powierzchnię – lepiej go nie jeść.

Proszek do pieczenia

Wymieszaj łyżeczkę proszku do pieczenia w 1/4 szklanki wody. Jeśli proszek do pieczenia reaguje z wodą i się pieni – jest świeży.

Drożdże

Określenie świeżości drożdży jest bardzo proste. Potrzebujesz szklankę z wrzątkiem i kawałek drożdży. Umieść drożdże w szklance z wodą i zobacz co się stanie. Jeśli drożdże wypłyną na wierzch, to znaczy, że są świeże. Warto też zwrócić uwagę na kruchość – jeśli drożdże bez problemu rozpadają się na mniejsze kawałki, można je spożywać.

Masło

Świeżość masła najlepiej określić sprawdzając jego zapach. Jeśli masło pachnie inaczej, niż powinno – wyrzuć je.

Ryby

Świeża ryba powinna mieć błyszczące i przejrzyste oczy, a ich skrzela powinny mieć wyraźny czerwony odcień. Warto też dotknąć mięso ryby. Jeśli jest mało sprężyste, zbyt miękkie – wybierz inną sztukę.

Agnieszka

true

Polecane