Mężczyzna czy kobieta – kto jest lepszym ginekologiem?

Mężczyzna czy kobieta – kto jest lepszym ginekologiem?

Czy podczas wyboru lekarza, kierujemy się takim kryterium jak płeć? Wizyta u ginekologa może być sterująca. Zatem może to mieć duże znaczenie, zwłaszcza na początku. Patrząc na statystyki, okazuje się płeć lekarza tego fachu ma znaczenie, ale nie największe.

Zdjęcie Mężczyzna czy kobieta – kto lepszym ginekologiem? #1

Ginekolog - mężczyzna


Istnieje stereotyp, że mężczyzna ginekolog jest znacznie delikatniejszy. Wyniki badań pokazują, że w Polsce 66 procent kobiet wybiera gabinety, gdzie przyjmują mężczyźni. Zatem jest to tylko stereotyp czy prawda? Z czego wynika taki wybór większości kobiet?Ginekolog - kobieta


Statystyki wykazują, że kobietę ginekologa wybiera około 28 procent Polek. 6 procent ankietowanych kobiet stwierdziło, że nie ma to żadnego znaczenia. Skąd taki podział? Okazuje się, że tutaj rolę odgrywa wiek pacjentek. Im starsza kobieta, tym chętniej wybiera lekarza ginekologa. Wiele młodych dziewczyn decyduje się na wizytę u kobiety ginekologa w obawie przed wstydem. Znacznie łatwiej jest się rozebrać i czuć swobodnie przy kobiecie. Zdecydowanie się na wizytę w gabinecie prowadzonym przez kobietę jest dobre, kiedy ma się przed sobą pierwsze badanie.

Pozwala pokonać pierwszy stres i zakłopotanie związane z wizytą. Okazuje się zatem, że płeć ma znaczenie podczas wyboru lekarza tej profesji. Ale czy najważniejsze? Jest wiele innych czynników, które kształtują odczucia podczas wizyty u ginekologa. Duże znaczenie odgrywa atmosfera (to czy lekarz jest najzwyczajniej w świecie miły, czy tłumaczy czynności jakie są wykonywane, odpowiada na zadane pytania), obecność przy badaniu osób trzecich (kameralne okoliczności są najlepsze w szpitalu, natomiast w prywatnym gabinecie kobiety wolą, aby towarzyszyła im pielęgniarka lub partner)Jest wiele różnych przekonań na ten temat. Wśród znajomych istnieje opinia, że kobieta ginekolog, ze względu na podobną budowę ciała lepiej zrozumie problem oraz jest bardziej empatyczna. Nie brakuje jednak również informacji, że lekarz ginekolog jest delikatniejszy i bardziej sympatyczny. Z relacji niektórych kobiet wynika także, że mężczyźni mają w sobie więcej luzu i lepsze poczucie humoru.

Zdjęcie Mężczyzna czy kobieta – kto lepszym ginekologiem? #2

Zatem, czy pojawiające się w społeczeństwie utarte poglądy są prawdziwe?

Czy wiedza i doświadczenie lekarza zależy od płci? Argument, że kobiety lepiej znają się na ginekologii, może okazać się zatem mało zasadny. O tym, czy ktoś jest miły lub też bardziej sympatyczny nie decyduje płeć, a usposobienie.


Badania wykazują, że z czynnikami powodującymi dyskomfort pacjentki (takie jak: brak informacji o badaniu, brak delikatności, czy też zimne narzędzia) częściej można spotkać się w gabinetach prowadzonych przez mężczyzn. Natomiast lekarki okazywały się bardziej empatyczne, poświęcały więcej uwagi i czasu na badania.Widząc powyższe, można wywnioskować, że jednak większość kobiet chętniej odwiedza kobietę ginekologa. Skąd zatem takie, a nie inne wyniki badań? Warto sięgnąć do innych statystyk z których wynika, że w Polsce mężczyzn ginekologów jest 7 tysięcy, a kobiet zaledwie 2,5 tysiąca. Nie mając więc czasem wyboru, kobiety trafiają do gabinetów prowadzonych przez mężczyzn i tam już prowadzą swoje leczenie bądź też profilaktykę przez wiele lat.Przy wyborze ginekologa, najlepiej kierować się własnymi odczuciami. Warto również zaczerpnąć informacji wśród znajomych, bądź też śledzić opinie o lekarzach w Internecie. Nie istnieje żadna żelazna reguła, która mówi, że mężczyźni są lepszymi ginekologami od kobiet – czy odwrotnie. Zarówno lekarz jak i lekarka mogą być wybitnymi specjalistami.

Agnieszka

Polecane