Lewoskrętna czy prawoskrętna? Cała prawda o witaminie C!

Lewoskrętna czy prawoskrętna? Cała prawda o witaminie C!

"Witamina C lewoskrętna ma więcej prozdrowotnych właściwości, a prawoskrętna może być szkodliwa, a w lepszym wypadku najwyżej obojętna." Mnóstwo różnych źródeł przekonuje nas, że to lewoskrętna witamina C jest najzdrowsza, najskuteczniejsza i najlepiej przyswajalna. Jak jest naprawdę?

Zdjęcie Lewoskrętna czy prawoskrętna? Cała prawda o witaminie C! #1

"Lewoskręta witamina C jest skuteczniejsza"

Takie chwyty marketingowe są często wykorzystywane. W internecie możemy znaleźć informacje, że prawdziwej witaminy C nie kupimy w aptece, a jedynie w internecie, bo koncerny farmaceutyczne chcą nas wykorzystać. Kto w rzeczywistości żeruje na naszej niewiedzy i nabija sobie portfel naszymi pieniędzmi?

Żeby poznać prawdę i rozwiać wątpliwości trzeba się troszeczkę zagłębić w budowę witaminy C.

Każda witamina C to j kwas L-askorbinowy. Literka L na nazwie nie ma nic wspólnego z lewoskrętnością, oznacza coś całkiem innego.

Oto wzór na kwas L-askorbinowy (+)

Zdjęcie Lewoskrętna czy prawoskrętna? Cała prawda o witaminie C! #2

Jak widać na kwas askorbinowy składa się sześć atomów węgla, sześć tlenu i osiem atomów wodoru. Grupa atomów wodoru i tlenu może znaleźć się po prawej lub lewej stronie, a w przypadku witaminy C znajduje siępo stronie lewej (zawsze) i litera L właśnie to określa. Jeśli już możemy powiedzieć, że określa to lewostronność, bo oznaczona na rysunku grupa –OH znajduje się po lewej stronie. Chociaż i takie nazewnictwo nie jest do końca poprawne.

Skąd zatem pomysł ze skręcalnością?

To również wynika z nazwy: Kwas L-askorbinowy (+)

Otóż w przypadku witaminy C, a winnych przypadkach także – określa się jak związek skręca płaszczyznę polaryzacji światła. Witamina C jest związkiem optycznie czynnym, zatem ma zdolność do skręcania płaszczyzny polaryzacji światła spolaryzowanego. Enacjomery + skręcają ją w prawo, a enacjomery – w lewo. Kąt skręcania w przypadku witaminy C wynosi +20, czyli jest prawoskrętny określony, jako +.

Cząsteczce uznawanej za witaminę C, przypisujemy, więc konfigurację L (mylnie i powszechnie utożsamianą z lewoskrętnością), a jeśli już oznaczającą lewostronność oraz tzw. prawoskrętność (+).

Wszystkie leki, suplementy diety zawierają ten sam kwas L-askorbinowy (+), niezależnie od zapewnień producentów. Jeśli jest inną formą kwasu askorbinowego to nie jest witaminą C, lecz innym związkiem.

Zdjęcie Lewoskrętna czy prawoskrętna? Cała prawda o witaminie C! #3

Wybrać syntetyczną czy naturalną?

Naturalna witamina C jest zdrowsza od tej sztucznej syntetycznej. Jeśli mówimy o suplementach - to także nieporozumienie. Witamina syntetyczna to taka, która jest efektem syntezy chemicznej i nie oznacza, ze nie występuje ona w przyrodzie. Niezależnie od pochodzenia witamina C ma identyczną budowę. Jedynym naturalnym źródłem są świeże owoce i warzywa, z których (nadal ta sama witamina C) przyswaja się lepiej i w organizmie utrzymuje dłużej, niż ta dostarczona wraz z suplementami diety.

Zdjęcie Lewoskrętna czy prawoskrętna? Cała prawda o witaminie C! #4

!

Pamiętajcie, że nic nie zastąpi świeżych owoców i warzyw. Nawet najlepszy i najczystszy preparat nie będzie tak dobrze przyswajalny jak witamina C z naturalnych, nieprzetworzonych źródeł.

Patrycja

Polecane